| Petreai99 a întrebat:

Buna seara, am asa o problema inspre seara, simt cum mi se opreste inima incontinuu si simt ca bataile la inima is joase, ce cauza poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Davyd2001 a răspuns:

Sunt extrasistole, ai impresia ca inima sare peste o bătaie, ba se oprește, ba îți fâlfâie în piept, bătăile pe care le simți tu le are toată lumea, le faci de cele mai multe ori de la oboseală, un stil de viață dezordonat, băuturi cu cofeină, gen coca cola, cafea,
S-ar putea sa fie ceva și la tiroidă fiindcă atunci când tiroida nu funcționează cum trebuie suferă tot organismul, în special inima, pentru liniște ta, fă ți un EKG, ecografie cardiacă,
Și eu am ce ai tu și sunt foarte supărătoare bătăile, în special noaptea când mă liniștesc., an făcut analizele și mi au spus că am hipotiroidism. te sfătuiesc sa te duci la un cardiolog, dar sa nu te sperii fiindcă nu este ceva grav.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit ca nu se opreste inima, doar se calmeaza si bate mai usor, ceea ce este perfect normal si sanatos pentru toti oamenii.

Daca se oprea inima erai deja mort! laughing

| dullcat a răspuns:

Nu stim.Mergi la medic pentru a afla ce poate sa fie.

| anonimg a răspuns:

Medicul de familie îți va da trimitere la un medic specialist, cardiolog. Acesta de pe urmă îți va spune ce schimbări trebuie să faci în alimentație și să începi să faci exerciții fizice dimineața. Și tot el îți va spune ce medicamente să iei dacă este cazul.
Dar trebuie să mergi la medic, pentru că dacă nu mergi, n-ai cum să te faci bine neurmând sfaturile unui medic specialist.

| Frank51 a răspuns:

Prezent, și eu simt la fel, sunt aritmii.

| fluture156 a răspuns:

Oare nu sunt atacuri de panica? De la stări anxioase?
Urmărește exact momentele când simti asta. Uneori credem că avem probleme grave, când de fapt e doar mintea care ne joacă feste.
Bineînțeles că îți recomand să mergi la un medic pentru a scăpa de orice gând si a vedea dacă și unde este problema.

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Mergi la ''specialist''.

| Petreai99 explică:

Multumesc la toti pentru raspuns

| PlaceBo a răspuns:

Salut,

Pentru a-ti scoate din cap ca ai putea avea o problema medicala, du-te la Cardiolog si fa-ti un EKG + Ecocardiografie pentru a elimina problemele cardiace.
Daca specialistul iti spune ca totul este ok si ca totul se afla in conditii normale posibil sa suferi de anxietate usoara, dar de preferat sa iti faci analizeze de sange ( sa mentionezi ca doresti si TsH ) pentru a vedea daca ai probleme cu tiroida.
De regula din cauza tiroidei poti avea astfel de simptome … nu le voi enumera pe celelalte pentru a nu-ti face rau.