| ___ChTJ a întrebat:

Bună ziua / seara ași dori niște sfaturi ( am un nepot și are la 13 ani și 1.65 are 95kg ce ar trebui sa facă sa poate sa mai scadă în greutate mersi frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic cu el, ca-i obez si daca acum nu se face ceva pentru el sa i se dea dieta stricta si sport, poate sa faca atac de inima si sa moara, chiar atat de micut.

| StoicAnalysis a răspuns:

Sa manance mai putin si sa faca miscare mai des. Asta e cel mai sanatos lucru pe care poate sa-l faca. Cu pastile sau cu diete stricte, isi pune sanatatea in pericol si dupa "tratament" va pune kilogramele la loc din cauza stilului lui de viata.

| Shattergrim54 a răspuns:

Simplu, mișcare, și să mănânce în cantități mai mici, dieta este probabil și asta o problemă da nu mâncarea e problema, ci cantitatea, normal că se îngrașă dacă mănâncă cantități mari cât Imp. Bizantin. happy Poți să te îngrași și cu salată dacă mănânci ca spartanu' mult și repet, poți slăbi și cu burgeri dacă mănâncă puțin. Nu am ce să mai zic înafară că se poate îngrășa și de la ulei, de exemplu cartoful este bun pentru dieta sa dar recomand să-i mânce' copți sau fierți, nu prăjiți, de la mult ulei se îngrașă. Atâta am de zis, nu stiu cât e de ajutor dar bye.

| Shattergrim54 a răspuns (pentru Shattergrim54):

Mai lăsa-ți-l să iasă și pe afară să se joace cu copii un fotbal ceva, să se mai alerge, să-și spargă mecla, ceva...că garantez că nu prea frecventează ieșitul pe afară.