| Putinelu_Ionut_1970 a întrebat:

Sotia mea (45 ani) a facut sonoelstografie mamara si i-a iesit BRCA-ul 4.
Stie cineva cum se traduce, pentru ca a iesit speriata de bombe de la medic?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa meargă dînsa cu analizele la medicul de familie, doamna sau domnul doctor (medic de familie) i le va citi si îi va explica soției dumneavoastră exact ce rezultate si diagnostice au iesit, multă sănătate weekend plăcut si să meargă soția dvs luni dimeneață la cabinetul medicului de familie.

| NLS a răspuns:

BRCA sunt niste mutatii ale genelor, ce prevestesc riscul de cancer mamar si ovarian.

BRCA1 - mutatia apare la cromozomul 17
BRCA2 - -//- 13
BRCA3 - -//- 11
BRCA4 - -//- 13

Din cate stiu, 1 si 2 sunt mai periculoase, si mai raspandite.

Tipul 2 apare in general dupa menopauza, acesta a fost si un caz intalnit in familie.

| Putinelu_Ionut_1970 explică (pentru NLS):

E in regula. Multumesc.