| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua!
Sție cineva care este pulsul pe care îl avem în timpul somnului? Știu că toate funcțiile noastre încetinesc atunci când dormim, dar eram curioasă cât de mult.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In cazul persoanelor sanatoase, media este intre 40 si 50 de batai pe minut, cu exceptia fazei de somn REM, cand pulsul poate fi mai mare.

In cazul persoanelor cu anumite afectiuni, media poate oscila ( +/-) considerabil.
In cazul sportivilor de performanta, sau a persoanelor care practica sport constant, pulsul in somn sau in stare de repaus, poate cobori chiar si la 30-40 de batai pe minut.

| Seulbi a răspuns (pentru Floridori):

Mulțumesc pentru răspuns! ♥

| Floridori a răspuns (pentru Seulbi):

Cu drag! Numai bine!

9 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Eu am 51-55 BPM

| Seulbi a răspuns (pentru VoidEternal):

Eu nu mi-am măsurat niciodată, dar uneori, când mă trezesc din somn, pare că am pulsul foarte slab, și mă panicasem puțin sad

| VoidEternal a răspuns (pentru Seulbi):

Ia-ti o brățară fitness xioami. E ieftinuță și îți măsoară pulsul constant.

| CIaudiu a răspuns:

Intre 40-50 am masurat eu pe Apple watch

| Seulbi a răspuns (pentru CIaudiu):

Mulțumesc!