| XSix a întrebat:

Stie cineva daca sifilisul poate fi transmis prin sarut sau prin bautul din aceeasi sticla?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se transmite doar daca persoana respectiva are o rana deschisa si intra sangele ei in contact cu al tau.

| maddog95 a răspuns:

Prin saliva, nu. Daca acea sticla a calatorit prin anumite zone... exista o oarecare sansa, mica oricum laughing

| SkyPilot a răspuns:

Se transmite prin sarut. Despre sticla nu stiu.

| GabyT10 a răspuns:

Sifilisul se poate transmite prin raporturi sexuale neprotejate, saliva, transfuzii de sange sau obiecte contaminate (ace de seringa nesterile, bisturie sau obiecte din instrumentarul cabinetelor stomatologice). Prin sarut se transmite doar atunci cand la nivelul cavitatii bucale a persoanei infectate exista leziuni active.

| Flo193 a răspuns:

Daca persoana are sangerari gingivala cred ca da. Consulta un medic pentru a sti sigur.