| Valentin_Chirimeaca_1969 a întrebat:

Buna ziua!
Sunt Chirimeaca Daniela, 44 ani si am facut analizele pentru un herpes la buza superioara, care nici nu erupe nici nu se vindeca, sta intr-o stare de mijloc asa si uneori ma doare. Imi puteti spune ce ar trebui sa fac in functie de rezultatele de mai jos?
1) Ac Anti-Herpes 1 IgM Ser, metoda ELISA, ALEGRIA
√ Negativ (4.7)
2) Ac Anti-Herpes 1 IgG Ser, metoda CLIA, Liaison -Diasorin
> 58.4
3) Ac Anti-Herpes 2 IgM Ser, metoda ELISA, ALEGRIA
√ Negativ (6.0)
4) Ac Anti-Herpes 2 IgG Ser, metoda CLIA, Liaison -Diasorin
< 0.5
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Cel mai bine ar sa mergeti cu rezultatele la medicul de familie pentru interpretare si sfaturi, ce inteleg eu din analizele alea este ca ati avut un virus herpetic in corp cu care corpul a luptat insa acum a scapat de virus.
IgM-urile sunt imunoglobulinele care apar in sange cand infectia e in floare, adica in faza acuta, dar la dvs. IgM pentru virusul herpetic 1 sunt in valori normale deci nu exista infectie activa, in schimb exista IgG crescute la analizele pentru Virusul herpetic de tip 1 (care este si cel care da infectia la nivel oral) iar aceste imunoglobuline IgG sunt cele care apar ca niste soldatei care stau totusi pe pozitie in caz ca o sa mai apara infectia in viitor, cu timpul numarul lor scade, dar imediat dupa o infectie aceasta valoare ramane crescua un anumit timp. Analizele pentru Virusul Herpes tip2 sunt in regula, dar acel virus e oricum cel care da herpesul genital, cu care nu aveati oricum probleme.

Acum imi dau complet cu parerea chiar daca nu sunt in masura sa fac asta, fiind doar student inca, insa avand in vedere rezultatul analizelor si leziunea pe care o descrieti ma gandesc ca e posibil ca acel herpes sa se fi inchistat cumva, sa ramana acolo activ insa corpul sa nu stie de el si e posibil ca sa se poata rezolva chirurgical, sa se faca o mica incizie, sa se dreneze si curete interiorul leziunii herpetice iar apoi sa se lase sa se vindece. Insa cum am spus, asta e doar o presupunere de-a mea, nu sunt sigur. De aceea cel mai bine ar fi sa mergeti la medicul de familie cu aceste rezultate si sa vedeti ce va recomanda el.
Multa sanatate!