| dana72 a întrebat:

Sunt disperata.Acum 10 ani am pierdut o sarcina cu primul meu sot(avort spontan)din cauza stresului probabil, adica multe certuri, suparari e.t.c.si de atunci nu am mai ramas insarcinata.Acum un an si jumatate m-am recasatorit si desi nu ma mai asteptam, pentru ca imi pierdusem orice speranta, in luna mai, anul curent, am ramas din nou insarcinata.Ne doream acest copil mai mult decat orice pe lumea asta, dar la ecograful facut la 14 saptamani am fost diagnosticata cu higroma chistica la fat si acum 11 am fost nevoita sa intrerup sarcina. Ce analize trebuie sa fac pentru a fi sigura ca pot aduce pe lume un bebe sanatos? Nu avem antecedente in familie de boli genetice.Am 38 ani si simt ca am pierdut ultimul tren pentru a fi pe deplin fericita.Va multumesc.Cu stima D. F.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Deci, incep prin a le spune lui Andree999 si Anei, ca decat sa dea raspunsuri tampite ( cititi fratilor intrebarea!), mai bine sa nu le dea.Primul avort al doamnei a fost SPONTAN, adica neprovocat, al doilea a fost TERAPEUTIC. Copilul ala nu ar fi avut sanse de supravietuire, altfel nu cred ca ginecologul ar fi indicat avortul terapeutic. Nu judecati pe nimeni cand nu stiti despre ce e vorba!
Dana 72, nu dispera, fa-ti testele genetice ca sa fii sigura ca nu ai defecte cromozomiale si mai incearca. Am avut paciente multe care au ramas gravide la 40 de ani, cand nu mai sperau sa se intample ceva si au facut copii sanatosi. Succes!

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai intrebat macar cat de sigur este un asemenea diagnostic? Nu ar fi pacat ca, dintr-o eroare, sa fi facut avortul? Singura analiza care poate sa-ti spuna asta este cea pe care Dumnezeu ti-o face, medicii inca se mai joaca cu eprubetele.

| s4a a răspuns:

Draga Dana, e adevarat ca la 38 de ani sansele unei sarcini fara complicatii sunt mai mici decat la 28, dar asta nu inseamna ca nu sunt sanse. Stresul poate cauza cel mult dureri de cap si ceva dezechilibre metabolice sau endocrine, dar nu un avort spontan in mod direct. O cauza mai plauzibila pentru pierderea primei sarcini ar putea fi un deficit hormonal. Fa-ti in primul rand analize hormonale progesteron/estrogen si asigura-te ca sunt valori normale inainte de a incerca o noua sarcina.

| AdelinaC a răspuns:

Andre999 asta i-am zis si eu, am fost putin mirata la inceput cand am vazut ce a scris, normal in natura femeii este sa dea viata, nu sa omoare dar fie, asa cum i s-a mai zis, totul se rezolva daca se spovedeste, se caieste, se roaga la Fecioara Maria

| maria_7345 a răspuns:

Buna ziua. In primul rand trebuie sa va prezentai la un medic ginecolog si el va va indruma si va va spune ce trebuie facut. Mult succes