| Ymela a întrebat:

sunt fata, am aproape 19 ani! Desi sunt o fire mai energica si vesela toti din jur imi zic ca sunt o fire comica si eman veselie., de aproximativ 2 ani am niste stari ciudate sa zic, intr-o zi sunt vesela si comunicativa iar uneori am cate o zi cand ma scol cu o stare ciudata de melancolie, nu prea am chef de vorbit cu toti si agitata. Chiar daca nu las sa se vada, si incerc sa fiu mai vesela si pozitiva nu pot alunga asa rpede starea aceea.De obicei vremea urata sau noaptea cateodata ma face sa am starile astea (nu imi place toamna si iarna din cauza asta :ma face melancolica uneoori).In ultimul timp am tulburari de somn ori unt obosita cand dorm prea mult seara.As vrea sa iau niste somnifere pentru ca nu ma trezesc uneori in timpul noptii si nu pot dormi.Ar trebui sa merg la medic sa-mi prescrie somnifere sau la psiholog?
inteleg ca sunt si antidepreive.
Nu ma judecati, niciodata nu poti stii cum se simte o persoana si ce probleme are. Daca aveti sfaturi ajutatoare sau idei!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Buna! Ai depresie sezoniera. Este o boala afectiva des intalnita in ziua de astazi, in perioadele astea. Se poate trata prin suplimente cu D3, terapia cu lumina,melatonina pentru somn,meditatie, trezit mai devreme dimineata, plimbari pe afara, evitarea radiatiilor electromagnetice sau a alimentarii in surplus. Fa mai mult sport si gaseste ti ocupatii diverse. Iarna ne influenteaza pe toti in acest sens.
La psihiatru mergi doar cand esti agitata si simti ca nu poti adormi, cand ai pofte de sex incontrolabile, plangi mult si nu te saturi si cand stai izolata in casa de buna voie.
Cu psihologul discuti cand consideri tu ca ai nevoie de cineva cu care sa te intelegi, sa te ajute in gestionarea propriilor emotii.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Probabil este astenia de primavara.
Ia vitamine, alimenteazate, iesi la aer, aierisesteti si lumineazati camera.

| cristimihailov a răspuns:

Ai incercat un prieten?
Nu fac misto... intreb pe bune.

| gelu1970 a răspuns:

Sa mergi la un psiholog e o decizie corecta.
sa iei antidepresive e ultima alegere ce ar trebui facuta.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Si eu as opta pentru sfatul lui gelu, incearca sa eviti somniferele cat mai mult posibil, poti incerca si pareri online pe site-uri specializate administrate/moderate de psihologi pentru inceput.

| Alex1992buc a răspuns:

Hai sa facem sex