| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Sunt un băiat de 14 ani și am o mică problemă și aș vrea să-mi ziceți ce pot face în legătură cu asta.
De un an și jumătate am amețeli în fiecare dimineață la ridicarea din pat, așa că acum un an, la recomandarea medicului de familie, am mers la un medic cardiolog, care mi-a confirmat că nu am nimic, în perioada aceea am mai fost la un doctor orl și la unul neurolog, iar medicul neurolog mi-a spus că sunt deshidratat. Mi-a dat să iau câteva luni ( cred că am luat 9 luni) vitamina D3 și niște vitamine "neuromultivit".
În acea perioadă mi am mai revenit, nu prea am mai amețit, dar de o lună încep iarăși să amețesc iar în dimineața asta a fost mai rău decât oricând. M am ridicat din pat, am amețit puțin ca de obicei, dar fix atunci stăteam în picioare aproape de ușă și a intrat brusc mama în cameră și așa am tresărit, peste nici 1 minut mi s-a întunecat privirea complet, mi s au înfundat urechile și nu mai puteam auzi nimic înafară de un țiuit puternic în urechi, am simțit că nu mai pot să stau mult în picioare și că o să cad, așa că m-am lăsat ușor pe podea
( oricum dacă aș mai fi stat în picioare aș fi căzut) și m-am dus greu tare, târâș și am reușit cu greu să mă întind în pat. Am stat vreo 3 minute în pat chinuidu-mă să-mi revin, dar în acele minute vedeam doar negru cu o grămadă de puncte, cred că ceva de genul, îmi țiuiau urechile puternic și nu puteam auzi nimic înafară de acel țiuit, care repet, fără să exagerez, era foarte puternic.
Abia după vreo 5 minute de stat în pat mi-a revenit vederea și mi-a dispărut țiuitul, treptat, și mă simțeam atât de slăbit încât nu mă puteam ridica la marginea patului. După vreo 30 minute mi am revenit aproape complet, am mâncat ( îmi tremurau mâinile când mâncam destul de rău, dar tot m-am chinuit și am mâncat) am avut o durere de cap cu o senzație de căldură în cap vreo oră după mi am revenit complet, acum când scriu nu mai am nimic, mă simt foarte bine.
Ce credeți că s-a întâmplat atât de rău în dimineața asta, ce credeți că am, ce pot face să nu mai pățesc asta? Căci nu mai vreau asa ceva în niciun caz, observ că de fiecare dată simptomele sunt din ce în ce mai rele, mi e frică să nu leșin data viitoare, căci azi nu mai aveam mult până la leșin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ametelile de cap NU pot fii de la inima, ca nu are absolut nici o legatura inima cu capul!
Daca neurologul ti-a zis ca esti deshidratat, probabil ca u te hranesti corect si nu bei suficienta apa.
Ametelile pot avea o legatura directa cu oboseala creierului, cu oboseala ochilor, cu anemia, cu diabetul sau alte boli.

Pentru a te ajuta, am nevoie sa raspunzi clar si corect la urmatoarele intrebari:
Cate ore dormi pe noapte si la ce ora este culcarea?
Cu ce te hranesti zilnic?
Cate ore stai zilnic pe telefon?
Dar pe tableta sau computer, cat stai?
Ce activitati sportive faci zilnic?

| usernicolae a răspuns (pentru Violleta2022):

1. Dorm 8-9 ore, și vara ( în vacanță) sincer dorm câteodată târziu pe la ora 1 sau câteodată la 3 noaptea pentru că nu mi e somn efectiv. Când merg la școală dorm pe la 11 noaptea până la 7 dim.
2. Mâncare făcută în casă mereu, fructe, dulciuri nu prea mănânc pentru că nu-mi plac, sucuri când am ocazia beau, dar nu energizante, în rest nu fumez sau ceva de genul, pot spune că sunt slab.
3 și 4. Aproximativ 3 ore stau pe tel, am și laptop dar nu prea îl folosesc.
5. Nu fac neapărat sport, sunt zile in care stau afara câteva ore cu prietenii, am făcut 2 ani de înot dar de 1 an nu mai fac, am fost la cursuri de înot pentru a mă învăța să înot, dar am mai continuat câteva luni să merg după ce am învățat să înot și nu am mai fost pentru că trebuia să fac un drum destul de lung până acolo schimbând câteva autobuze, și câteodată îmi era greață de la mirosul de clor de acolo, deci nu mai m-am dus.

| usernicolae a răspuns (pentru usernicolae):

Și de o vreme mi se face rău pe autobuz, până acum pe autobuz și tren nu îmi era rău, acum pe autobuz mi e rău, am fost azi cu mama în oraș cu buzu și mi s-a făcut greață, mi-a spus mama că sunt vânăt pe față, nu știu ce să mai zic, ce tot am nu știu...

| Violleta2022 a răspuns (pentru usernicolae):

Gata, am gasit cauza problemei tale!
Dupa cum am banuit, creierul iti este afectat serios fiindca somnul de noapte nu mai exusta la tine si 2 hormoni vitali creierului nu se mai produc, deoarece aceia (serotonina si melatonina) se produc NUMAI cand dormim intre rele 22 si 2 dimineata.
Pe termen lung nedormind si privand creierul si organele interne de acei 2 hormoni vitali, se delcaneaza probleme serioase psihice, mentale, fizice, care iti afecteaza creierul si organele interne.
Statul pe electronice trebuie sa fie maxim 30 minute pe zi, fiindca crierul tau sa nu mai obsoseasca, odata ce este deja extenuat fiindca nu primeste "hrana" de hormonii care nu s emai produc, fiindca nu dormi noaptea.
Poti dormii 20 d eore ziua, dar fara valoare, fiindca creierul tau are nevoie sa doarma numai intre orele 22 si 2 dimineata, ca sa se regenereze si sa functioneze nromal.
Iata si cauza ametelilor tale de cap si problema ta nu este mica ci destul de serioasa, daca nu te pui in pat la dormit, mai devreme, ca sa poti sa recuperezi ceea ce multe luni nu s-a produs deloc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Măsoară tensiunea și glicemia.

| Smmo a răspuns:

Mergi din nou la neurolog si spune-i ce ti se intampla. Ce ti s-a intamplat cand te-ai speriat ca a intrat mama ta in camera nu este normal.
Bea mai multe lichide daca oricum ti s-a recomandat asta (nu cola sau energizante) si mananca mai bine, straduieste-te sa ajungi la greutatea ideala pentru varsta pe care o ai.
Incetul cu incetul obisnuieste-te sa te culci la ora 22, altfel pierzi orele de somn cele mai bune.

| Skarr a răspuns:

Poate fie anemie sau tensiune ortostatica.
Am patit si eu asta cu tensiunea.
Dar eu cand ma ridic in general repede nu doar dimineata.
Cand esti deshidratat ametesti mai rau.
Vezi negru si cand e mai rau chiar simti picioarele slabite.
Si eu cand ametesc ma aplec la 90 grade sau ma pun jos inapoi si imi revin mai repede. Dar sa dureze asa mult nu am patit.
Am avut maxim 1 minut in care am vazut negru si alta data cred ca am lesinat pentru o secunda.

Totusi sti cand s-a inrautatit cel mai tare? Cand aveam hemoglobina foarte mica ameteam rau cand ma ridicam.
Deci fa si niste analize de sange.

| Redxblade752 a răspuns:

Ceva asemănător am avut și eu acum câțiva ani și toate astea au fost de la o alimentație nesănătoasă și cu foarte puține vitamine,corpul tău e în creștere și are nevoie de foarte multe, o malnutriție, lipsa somnului și a miscari pot duce la asta, faptul ca ai amețit de dimineață e ceva complet normal, corpul fiind în stare de repaus a primit un soc și nu știa ce se întâmplă prin urmare ai avut o stare puternica de ameteala și un tiuit în ureche ca și când te-ai trezi dintr-o mahmureala dar fără dureri de cap, iarăși din situația cu ametitul brusc pot deduce ca îți cam lipsește sportul din viata de zi cu zi care e un lucru cam rău din punctul meu de vedere
Încă o chestie ce o poate deduce ușor oricine e ca te-ai speriat foarte tare atunci când ți s-a întâmplat. asta și ai avut un atac de panica mai ușor (o prietena de a mea a avut fix aceleasi stari in timpul unui atac de panica )ceea ce a rezultat și tremuratul mâinilor de mai târziu,
Deci, fără alte adugari ai nevoie de mâncare mai bogata în vitamine, niște suplimente alimentare (iti recomand 9-vita e o cutie cu 100 de drajeuri care costa in jur de 30 de lei si personal le folosesc de cativa ani si chiar sunt bune )Sa dormi în jur de 8 9 ore pe seara de preferat începând de la ora 22:00 și sa te apuci de un sport (fotbal,tenis, baschet, dansuri, alergat, poate chiar sala dar cu supraveghere ), ceva ce tiar face bine din toate punctele de vedere
Sper ca te-am ajutat

| Diamirea70 a răspuns:

Ai facut analize de sange, poate esti anemic. Am patit si eu asa in tinerete. S ar putea sa fie si de la tensiunea ortostatica, parca. Citeste despre asta. Cand te ridici brusc, scade tare tensiunea

| 93CDX a răspuns:

Ai grija la alimentatie. Mai usor cu prostiile si mai mult cu mancarea gatita de mama ta acasa. Mai usor cu sucurile si multa apa.