| Adyy5 a întrebat:

De ieri am toxiinfectie alimentara(cred).
Am facut diaree si la scurt timp febra,aveam mâinile si talpa piciorului reci,iar restul corpului ardea.
La scurt timp aveam senzatii de lesin si oboseala, cand ma ridicam eram amețită si nu puteam sa stau in picioare prea mult,deci prin urmare am stat toata ziua in pat.
Nu am avut si nu am greturi...
Astazi m-am simtit mai bine,ma pot ridica si ma simt doar putin amețită,febra nu mai am, dar inca am diaree.
Am luat Furazolidon si de dimineata am mâncat o banana, de atunci nimic.
In cat timp ar trebui sa ma vindec complet?
Si vine ora prânzului...ce ar trebui sa mănânc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Buzi213 a răspuns:

Buna! In aceasta situatie, o toxinfectie alimentara se vindeca in maxim 3 zile. In general, la pranz, mananci putin si des. Dupa ce vomiti (daca ai vomitat) nu mananci 12 ore. De baut, bei apa multa pentru a te hidrata. Se numeste repaus gastric. Daca tu spui ca ti-ai revenit, la pranz mananci supe slabe. De obicei, daca nu vomiti, te strici la stomac (diaree).

| Adyy5 explică (pentru Buzi213):

Am spus ca nu am avut greturi, deci n-am vomitat...
Si stau la hotel, nu avem aragaz aici deci nu putem gati si mi-e frica sa merg sa mănânc supa la restaurant din moment ce am facut toxiinfectie alimentara cel mai probabil datorită unei supe consumate ieri la restaurant.
In aceasta situatie ar fi in regula ca de prânz sa mănânc 1/2 felii de pâine prajita?

| Buzi213 a răspuns (pentru Adyy5):

Eu zic ca da. Nu uita. Mananca putin si des ca sa iti revii si bea multe lichide

| emyyyyyyy18 a răspuns:

Eu de 4 zile am cum fac să treacăcrying(

| Adyy5 explică (pentru emyyyyyyy18):

Dupa 4 zile ar trebui sa mergi la un medic... De obicei trece de la sine in max. 3 zile.