| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU! Ce pot face daca am tensiune mare? Adica chestia asta ma afecteaza destul de mult. Ultima data cand mi-am luat-o am avut 15 cu 8 si sare ceva peste limita.
Si am mai facut o prostie.
Zilele astea de vacanta am zis sa trag tare sa invat pentru bac si intr-adevar am si neglijat cateva zile la rand somnul de noapte si acum sunt un pic cam necajit ca nu mai pot invata intr-un ritm mai mare asa cum obisnuiam caci ma gandesc sa nu imi afecteze sanatatea.Imi doresc mult sa intru la informatica dar aparent sanatatea e pe primul loc. Si ma sperie chestia asta cu tensiunea ca am auzit ca poti face accident vascular si nu vreau sa mor la varsta asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Daca esti tinar sub 35-40 de ani, chestia cu tensiunea este oarecum relativa. Adica, sa fim seriosi, daca vezi o pasarica ai puls 200 si o erectie de zile mari. Ai hormoni, esti in crestere... se admite.
Daca esti diabetic sau bei energizante, cafea si alte prostii care iti mentin tensiunea mare artificial, e bine sa NU mai folosesti asa ceva.
Somnul si odihna nu trebuie neglijate. 8 ore pe noapte e ideal, merg si 7, dar de la 6 ore pe noapte in jos... te vei resimti si va fi greu sa mai recuperezi.

| romeo78 a răspuns:

De murit nu mori! Apă cu zahăr, multe lichide. Există ceai pentru hipertensiune. Cumpărați un astfel de ceai. Există pastile, dar trebuie consult medical la un cardiolog. Dar, în momentul acesta nu ai cum merge la un cardiolog, așa că beai ceai pentru hipertensiune, de la Fares.

| gratargratar a răspuns:

Poate fi din cauze alimentare: consumi prea multe grasimi, dulciuri si sare. Unele dintre acestea raman in sange, neputand fi absordite de celule sau neputand fi transportate prin interstitiu. Creste presiunea osmotica si apa se deplaseaza din celule in sange.
Deci schimba alimentatia si, eventual, mai mult sport.

Pot fi si cauze mai serioase, structurale. Dar acestea sunt mult mai rare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bea apa, eventual un ceai - doua pentru hipertensiune, renunta COMPLET la Cola, Pepsi, cafea, energizante. Hidrateaza-te suficient, maninca cum trebuie, DORMI. Fii relaxat si increzator. Chiar daca intri, chiar daca nu, crede-ma ca intr-un final vei face astfel incit sa fie cum vrei tu. Cei mai de succes IT-isti pe care ii stiu NU au terminat informatica - unul a terminat dreptul si celalalt limbi straine...

| anonimg a răspuns:

Daca ai tensiune mare, atunci trebuie sa ai si un tratment de la medic. Respecta acest tratament. Daca nu ai, atunci iti trebuie unul. Sfaturi poti sa primesti prin telefon de la medicul de familie. Pana la o intalnire personala cu acesta iti poate recomanda niste pastile de la farmacie.
De asemenea ai nevoie de alimentatie sanatoasa. Recomand cerealele de la Sanovita cu lapte de soia. Fara grasimi animale, ci doar vegetale; deci fara colesterol.
Usturioul scade tensiunea, ceapa o creste.
Tu trebuie sa stii tot ce tine de stilul de viata. Cu vointa este mai greu. Dar putin azi, putin maine, si asa vei reusi.
Sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică, 8 ore de muncă în cazul tău de învățat
8 ore de relaxare, odihnă, dar nu cu nasul în telefon, TV, PC.
8 ore de somn
la fiecare 24 de ore
timp de 365 de zile pe an,
timp de 50 de ani.
Cum te păstrezi, așa te ai.
15/8 TA, dimineața la trezire. Ar fi mai bine 12/7 Dacă crește peste ce ai acum, la medic.

| AdelinaC a răspuns:

Nu faci AVC la tensiunea asta, dar nu e bine sa o ai asa pe termen lung. In primul rand regleaza stilul de viata, dormi suficient la orele indicate, mananca mai nesarat si evita bauturile energizante sau cu zahar mult, nu bea cafea, fa exercitii stil cardio si ar trebui sa iti revi. In caz contrar, cum se termina cu perioada de criza, mergi sa vezi un cardiolog

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

"Fara grasimi animale, ci doar vegetale;": cu o singura exceptie, somonul. Grasimea de somon e practic omega 3 si e foarte buna pentru circulatie.

| anonimg a răspuns (pentru Cosmin86):

Există uleiuri vegetale care sunt bogate în omega 3.