| theshark26 a întrebat:

Buna ziua, TPU! De curând am împlinit și eu 20 de ani și mă frământă cam multe la varsta asta. Pe lângă faptul că fac kickbox de performanță, mă confrunt cu oboseli și dureri.
De ex: cam de câteva luni bune, chiar 1 an chiar, mă confrunt cu o durere de spate, mai exact deasupra șoldului drept. Nu era chiar asa de mare durerea, dar acum s-a agravat, de ce? Păi am avut meci acum cateva zile in urmă și din cauza presiunii, am dureri enorme, mă doare tare rau la efort, dar și cand stau, mai mult la efort! Acum a început si umărul stâng să mă doară, dar stati asa... Asta-i noua, acum am o durere și la trapezul drept...
Mereu mă simt obosit chiar și la antrenament, până nu mă încălzesc bine bine rău, tot am oboseala aia în mine. Ce ar trebui să fac, ce îmi recomandați? Am 20 de ani, cca 1.74 și 70kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate sportul care-l faci iti afecteaza articulatiile.
Ori poate este ceva gresit in miscarea respectiva, odata ce apar dureri.
Ai o singura solutie: te lasi de kickboxing si practici altceva mai putin "violent si durerors" pentru articulatiile tale.

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la doctor ca sa afli ce ai ca in timp se agraveaza si ajungi la 30ani de iei pastile zilnic si nu mai scapi de problema daca se cronicizeaza.
Facand sport de performanta trebuie sa te cauti mai des la doctor.

| selos a răspuns:

Esti prea gras.