| sftb a întrebat:

Buna ziua TPU ieri toata ziua am vomitat am avut stari de somnolenta si nu pot manca si tot ce beam sau mnacam vomitam inapoi de ce oare funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DelphhiN a răspuns:

Poate fi vorba de apencide...mergi la medic

| kitykity a răspuns:

Greata, este nevoia de a voma. Aceasta senzatie, se simte in stomac.
Voma, apare atunci cand continutul stomacului, oricare ar fi acela, este fortat sa urce pe gat si dat afara pe gura.Cauze

Voma poate fi cauzata de:
- infectie virala;
- intoxicatie alimentara;
- alergii la mancare, intoleranta la produsele lactate;
- mancarea care nu se "aseaza" bine in stomac;
- medicatia;
- raul de mare sau raul de miscare;
- durerile de cap severe;
- leganarea copilului dupa ce a fost hranit;
- otravirea.

Simptome

Copii care vomita, pot avea si diaree.
Voma poate conduce la deshidratare. Semnele de deshidratare includ setea, lipsa urinarii, urina inchisa la culoare, gura uscata, ochi infundati, plans fara lacrimi, piele uscata.

Este contagioasa starea de voma? - Uneori. Starea de voma poate fi contagioasa daca este cauzata de o infectie virala sau bacteriana.
Tratament

Stoparea alaptatului la san. Oprirea administrarii lichidelor si mancarii solide la copii mai mari.
Administrarea frecventa a unor mici cantitati de lichide. Nu administrati cantitati mari.
Dati-i copilului dumneavoastra un strop de apa plata in care ati dizolvat saruri de rehidratare, la fiecare ora. Aveti grija sa soarba cu inghitituri mici.
Nu folositi apa de la chiuveta. Solutiile de rehidratare orala, sunt cele mai bune in aceasta situatie.
Unii medici permit folosirea unui medicament numit Gatorade in cazul copiilor cu varsta de peste doi ani, precum si administrarea de apa minerala, supe, ceaiuri.
Nu administrati copilului suc dietetic, apa sarata, apa simpla, produse light, cafeina.
Daca copilul nu vomita in urmatoarele 8-12 ore, adaugati mancare solida. Pentru sugari, incercati cereale pe baza de orez cu apa. Pentru copii mai mari, incercati cereale uscate, covrigei sau paine prajita.
Daca sugarul nu vomita in urmatoarele 12-24 ore, puteti incepe alaptarea sau alimentarea cu lapte praf.
Adaugati mancare si lichide pe masura ce copilul pare ca asimileaza.
Nu mentineti copilul pe lichide in care ati dizolvat saruri de rehidratare mai mult de o zi sau doua.
Consultati medicul.

Cum se trateaza deshidratarea?

Starile de voma, pot cauza deshidratarea (pierderea lichidelor in organism).
Deshidratarea trebuie tratata imediat.
Copilul trebuie sa consume lichide daca a vomat. Inghititurile mici si dese sunt cele mai bune.
Copilul poate avea nevoie de solutii orale de rehidratare, pentru a ajuta la reinlocuirea fluidelor din organism.
Contactati medicul pentru a afla de unde puteti obtine solutiile de rehidratare.
Administrati aceste solutii cu ajutorul unui picurator, a unei lingurite, sau cu o ceasca mica.
Medicul va va informa asupra cantitatii de solutie pe care o puteti administra copilului.
Asteptati 30-60 minute dupa ce copilul a vomat ultima data, inainte de a-i administra solutia, aceasta facandu-se in portii mici si dese (o lingurita pe minut). Mariti volumul incet, numai daca copilul este capabil sa asimileze.
Alaptatul si folosirea laptelui praf sunt permise in timpul administrarii solutiilor de rehidratare.
Prevenire

Congelati alimentele perisabile.
Spalati-va mainile cat mai des. Invatati copii sa se spele pe maini.
Daca este posibil, tineti copilul departe de alti copii bolnavi.
Cand ar trebui sa apelam la medic?

In cazurile in care:

• Copilul vomita de 12 ore sau mai mult.
• Copilul este mai mic de 6 luni.
• Copilul are dureri de stomac care dureaza de cel putin 2 ore.
•Copilul este incapabil sa ia medicamente.
• Copilul arata semne de deshidratare.
• Copilul nu poate bea lichide.
• Copilul are sub 6 luni si are temperatura de 40 grade C.
• Prezinta sange in voma, sau voma are culoarea neagra.
• Copilul vomita si prezinta intepenirea gatului sau dureri de cap.
• Aveti indoieli asupra tratamentului.

| KiLLeR04 a răspuns:

Du-te la medic, doar el poate sti ce ai

| KiLLeR04 a răspuns:

Sau...daca esti fata probabil ai ramas insarcinata...dar mai bine mergi la medic

| Roll_Catalin_1905 a răspuns:

Ai mancat prea mult cand iti era foame si a fost digerata mai greu de aia ai vomitat