| Ecaterinuta335 a întrebat:

Ieri am fost amețită destul de grav toata ziua, de cand m-am ridicat din pat de dimineata. Am vomitat dupa ce am mâncat putina ciorba si am luat o pastila de greata. Când vomitam aveam un gust amar in gura, iar voma avea miros puternic de peste stricat. Dupa am băut o cana de ceai si am luat o singura migdala si am mâncat. Dupa câteva ore am vomitat din nou, dar vomitam de parca imi scoteam matele afara. Nu am vomitat mult, decat suc gastric.
Acum întrebarea mea e de ce voma avea miros de peste si aveam gust amar. Si stiti de ce am fost ametita ieri toata ziua? Si acum sunt putin ametita, dar nu foarte.
P.S o sa merg mai pe seara la doctor daca nu ma simt bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Gustul amar este de la fiere si este normal; tot la fel de normal este sa si vomiti daca o mancare nu iti prieste, fie din pricina ca alimentul a fost alterat, fie din alt motiv pentru care stomacul nu l-a putut accepta (ex: combinatie de alimente gresita, alimentatie prea grasa sau prea multa).
Organismul se va regla; isi va reveni complet in cel mult doua zile daca vei consuma in tot acest timp doar paine integrala si vei bea doar apa. Nu ai de ce sa te ingrijorezi ca vei consuma doar aceste alimente. Organismul are din cand in cand nevoie de pauza (post).
Te va ajuta si mersul la medic; mai ales daca problema se agraveaza. Dar ea nu se va agrava daca vei consuma doar ce ti-am spus.

| 12Bunescu a răspuns:

Poate fi ceva simplu dar ar putea fi si ceva mai complicat.Depinde foarte mult ce ai mancat ieri sau chiar alaltaieri.E indicat sa stai intr-o camera mare, curata si bine aerisita.Sa te odihnesti(chiar sa dormi) cat poti de mult.Stomacul tau probabil nu primeste acum nici o hrana.Cand vei putea manca atunci sa consumi doar supe usoare de legume. Daca sunt calde e si mai bine.Raspunsul daca e o boala de stomac îl afli gandindu-te daca in general mananci sau dormi haotic, fara program, consumi alimente fara sa stii ce efect au asupra organismului sau folosesti alimente cu multe grasimi, prajeli.

| Ecaterinuta335 explică (pentru 12Bunescu):

E adevărat că mananc haotic si dorm destul de tarziu. Ieri am dormit toata ziua, pentru ca eram foarte obosita si nu puteam sta in picioare. Eu am gaze la stomac, iar mama a spus sa iau o longuruta de ulei de sunătoare pe stomacul gol, daca nu vreau sa fac ceai. Iar joi am luat ulei, iar vineri s-a întâmplat toata treaba...
Sora mea care e la o scoala de asistente medicale a spus ca se poate ca uleiul de sunătoare sa fii declanșat o bacterie sau ceva.