| problemamare a întrebat:

Buna ziua TPU!
m-am tot documentat despre "problema" mea pe net, dar sunt 2 in 1, oarecum.
deci, sunt baiat. am 16 ani fara 2 luni, si am ejaculare precoce. asta insemand ca dupa 1 minut si ceva de masturbat ejaculez.+de asta ma masturbez 1 data la 2 zile daca ma pot ambtine. daca nu, in fiecare zii odata...
si imi fac griji pentru ca am penisul de 13 cm. e "normala" aceasta marime? am o prietena si cat de curand va urma "pasul cel mare" de care ma tem foarte tare, din cauza ejacularii si a marimii, va rog, sfaturi si idei.
FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dimensiunea penisului tau este normala. Ai intr-adevar ejaculare precoce din cauza excesului de masturbare. Tu ai prea mult timp liber si de aceea ai aceasta dependenta de masturbare. daca ai face ce fac tinerii normali de varsta ta (scoala multa, ajutat parintii in gospodarie macar 3 ore pe zi, sport macar doua ore pe zi), n-ai mai avea timp ed atata masturbare si ar trece saptamani la rand cand n-ai gasi nici o clipa libera sa te masturbezi.
Oricum, rau este de-acum facut si trebuie sa vezi cum lupti cu aceasta forma de impotenta. in primul rand trebuie sa mai astepti pana mai cresti inainte de a-ti incepe viata sexuala. O sa fii pregatit poate peste un an si jumatate, in nici un caz mai repede. ideea de a-ti incepe "in curand" viata sexuala este nebuneasca si o sa-ti faca numai rau. In acest an si jumatate te poti pregati. Si anume: incepe sa duci o viata normala, activa, fa sport, munceste foarte foarte mult. Nu te masturba mai des de doua episoade pe saptamana indiferent de cat de mult iti doresti (pana la urma decizi tu, nu esti sclavul penisului). Nu folosi materiale pornografice. la fiecare episod de masturbare, cand simti ca te apropii de ejaculare, opreste-te cateva minute pana te racoresti si apoi reia. invata sa-ti cunosti corpul si sa inveti sa te controlezi. Nu-ti permite sub nici o forma sa ejaculezi la cateva minute. Mergi la un psiholog, te va ajuta inimaginabil de mult. Astfel vei reusi ca pana la inceperea vietii sexuale sa-ti mai ameliorezi problema, incat sa nu iti supui partenera unui asemenea stres. Apoi, cu rabdare si o partenera stabila, inteleapta si foarte iubitoare vei reusi in 1-2 ani sa depasesti definitiv problema. Daca te repezi acum sa-ti incepi viata sexuala, ai toate sansele sa ramai definitiv cu aceasta impotenta care iti va afecta negativ viata de cuplu si, pana la urma, te va face ocolit de toate femeile.

| problemamare explică (pentru Brigaela):

Mda, pai problema e ca mama e casatorita din nou, iar eu sunt de la oras. ne-am mutat la tara cu nou ei "sot" sa-i zicem asa, si eu cum sunt obisnuit cu viata de oras, stand cu bunica, nu sunt obisnuit sa fac treaba si alte treburi d-astea. sport fac, 2-3 ore pe zi ( fiare + cardio ). am simtit nevoia sa cer ajutorul cuiva pentru ca inainte nu eram asa...eram "normal". oricum, multumesc mult pentru informatii si cand o sa mai am tendinta sa ma masturbez ma bine-mi dau o palma - doua si gata! nu vreau sa apara probleme pe viitor...

| Brigaela a răspuns (pentru problemamare):

Orice invat iti are si dezvat. Este foarte foarte rusinos ca un baiat de varsta ta sa nu faca treaba in gospodarie, dezvata-te repede de obiceiul asta jenant si comporta-te normal. Fiind in vacanta ai timp sa muncesti in gospodarie multe ore, ajutandu-ti si familia si ajutandu-te si pe tine sa duci o viata normala. fiarele nu sunt un sport real, sunt mai mult o fita. Pa langa fiare, fa si un sport adevarat, in aer liber care sa te ajute sa te dezvolti armonios, sa-ti intaresti vointa si spiritul sportiv (atletism, baschet, handbal)

| problemamare explică (pentru Brigaela):

Problema e ca vacantele le petrec la bunici. a fost un asa-zis angajament dat de mama sa stau cu ea, vacantele le petrec in Brasov,in oras.
si fiarele nu sunt neaparat o fita, daca in viitor te axezi pe culturism. bine, eu nu voi face asta, o fac doar ca sa "arat bine", fizic vorbesc, poate o cariera in modeling pentru ca fata si corpul "ma ajuta". si practic si fotbal, adica, nu de performanta, sambata si duminica la sala cu colegii.
astazi am reusit sa ma abtin..maine sunt sigur ca va fi la fel.
incet, incet scap si de asta, chiar nu ma asteptam la asa ceva.
sper in continuare sa nu existe probleme in viitor din aceasta pricina...
oricum, multumesc foarte mult pentru sprijinul si sfaturile pe care mi le-ati acordat, va mai citisem raspunsurile la probleme tot de genul, si chiar nu ma gandeam ca o sa ma ajutati si pe mine...
multumesc foarte mult inca o data!

| Brigaela a răspuns (pentru problemamare):

Succes!

5 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Stai linistit, totul va fi bine.Sa nu iti faci probleme in timpul actului sexual(simtete bine) si restul vor veni de la sine.Succes!