| AdiMihai25 a întrebat:

Buna ziua tuturor.
Ca orice om, în perioada anului avem momente cand ne predomină răceala.
Avand sistemul imunitar diferit de la om la om, altul e mai imunizat altul nu.
La unii ne trece mai repede la altii mai greu.
Mentionez ca am avut sinuzita si răcesc foarte repede la cap.
Am incercat sa ma feresc sa beau băuturi de la frigider.
M-am spălat pe cap si am iesit un pic până afara...
De ieri dimineata, ma ustura in gât, apoi dupa cateva ore a început să curgă si nasul.
Am luat medicamente (teraflu, nurofen, pastile de gât precum și alte modalitati mai vechi (inhalatie cu apa fierbinte si sare, bae la picioare cu apa fierbinte si sare etc).
Credeti ca un antibiotic m-ar ajuta mai repede sa treaca răceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Cel mai bine e să lași răceala să treacă de la sine. Antibioticele grăbesc vindecarea însă dacă lași răceala să se manifeste vei căpăta și o imunitate sporită. Nu e recomandat să iei prea des antibiotice pentru că corpul va deveni rezistent la acestea și vei avea nevoie de doze mai mari pentru a fi efective. Eu trec peste răceli cu nurofen pentru dureri de cap și olynth pentru nas, mi se înfundă nasul ceva de speriat, zici că am beton în nări lol. Apa cu sare și aburii sunt mai mult placebo, la mine nu funcționează.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la medicul de familie si el o sa i ti dea rețetă.

| RAY a răspuns:

Raceala este un virus, bacterile se ucid cu antibiotice nu virusi, virusi se ucid cu antivirale sau iti faci vaccinul anual antigripal, eu unu am fost ajutat mult de zinc cand eram racit imi trecea repede

| GabiDumitrescu a răspuns:

Antibiotice pentru o raceala, mdah... si dupa aia peste citiva ani cand o sa crapi de la o infectie pentru ca esti imun la antibiotice, idiotii din jurul tau vor zice "nu a avut zile" sau "asa a vrut dumnezau" si alte mizerii de-astea.

| Gabigabyi a răspuns:

Un ceai cald