| HeeYeon a întrebat:

Buna ziua tuturor.Problema pe care o voi dezbate nu este a mea, ci a surorii mai mici. Ea are 14 ani.In urma cu 2 ani a inceput sa ia in greutate BRUSC. Nu este grasa...are 52 de kilograme la 160 de centimetri. Din pacate, de la aceasta crestere brusca, i-a aparaut cateva vergeturi rosiatice.As vrea pentru cei care s-au "luptat "cu vergeturile din adolescenta sau actuale dar rosiatice, sa imi spuneti cum ati scapat de ele.Va rog sa frumos sa imi raspundeti, pentru ca mi se rupe inima cand o vad ca plange cand prietenii ei se duc la piscina sau la strand, sau vede alte fete iesind vara in pantaloni scurti si ea nu poate purta nici pantaloni scurti nici costum de baie. Ii este rusine pentru ca le are exact pe coapse(extrem de vizibile). Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Vergeturile in forma avansata nu trec cu ABSOLUT NICIO CREMA,cremele alea nu "vindeca" vergeturi, sunt doar niste produse (apa cu zahar) care sunt scoase pe piata ca sa se faca un ban legal si atat. Operatia cu laser este singura solutie, costurile insa sunt foarte mari.Eu am vergeturi pe umeri si nu le-as scoate pentru nimic in lume, dar pe picioare si mai ales ca e fata, imi inchipui ca e foarte aiurea.Deci sa stranga un ban ceva si sa le scoata cu laser, propriu-zis aia nu e o operatie, deci nu doare...nu e ca bisturiul.Si cred ca ar trebui sa se expuna cat de mut posibil la Soare,pentru ca Soarele le face sa isi piarda din tegument,in timp devin de culoarea pielii,se camufleaza,dispar incet-incet, dar procedeul dureaza ani de zile si nu dispar definitiv, deci tot urat se vor vedea.

4 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Din cate stiu eu, vergeturile odata aparute nu mai dispar niciodatahappy doar cu operatie cu laser sau asa ceva. Tot ce poate sa faca ea, e sa incerce sa le diminueze. Sa se spele cu un exfoliant la dus ( un sapun lichid cu particule aspre) iar dupa dus sa-si faca masaj cu o crema foarte hidratanta. In timp, poate chiar destul de repede se vor albi si vor deveni mai putin vizibile dar nu vor disparea de tot. A, si sa aiba mare grija la alimentatie.ii pot iesi mai multe.

| HeeYeon explică:

@ beatrice De placut se place.Dar sincer o si inteleg pentru ca e neplacut sa iesi vara pe calduri de 30 grade in pantaloni luni...Mai ales la varsta ei.Cand ai 30 de ani mai inteleg ai o varsta o familie, dar la 14 ani esti copil! Multumesc pentru sfat!
@anonimu Iti multumesc pentru documentie, insa asta am gasit si eu pe net. Asteptam pareri personale, si mai ales ale celor care au experimentat si au reusit in lupta cu varicele! Multumesc!

| HeeYeon explică:

Deci spun din nou sunt cele de la inceput ROSIATICE care trec.M-am informat de ulei de masline, de lavanda si de ricin.Insa informatiile astea nu imi ajung.Macar sa aud de cineva care le-am folosit, asa poate le agraveaza nu se stie niciodata! Deci nu sunt albe cele care nu se vindeca! Va multuemsc oricum mult de tot pentru raspunsuri!

| beatrice2 a răspuns:

Cred ca trebuie sa o faci sa se placa asa cum este. sa incerce creme grasehappy