| TanaseMr a întrebat:

Buna ziua tuturor, sufar de ejaculare precoce, am consultat o gramada de medici si nu prea am obinut rezultate. Am nevoie de ceva care sa ma ajute cand am nevoie. Ce creme, pastile sau solutii ati folosit si au dat roade?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici o crema, solutie sau pastila nu are nici o eficienta. Trebuie sa iti gasesti o partenera pe care sa o iubesti, care sa fie foarte foarte rabdatoare si inteleapta. In plus, trebuie sa renunti la masturbare si pornografie. In timpul fiecarui act sexual (dar absolut fiecarui act sexual), de cate ori simti ca se apropie orgasmul, te opresti, intrerupi penetrarea cateva minute pana te racoresti un pic si apoi continui. Si faci asa de cate ori ai nevoie ca penetrarea sa dureze macar 20-30 de minute. Inveti astfel sa te controlezi, sa te abtii. Dupa cateva luni vei observa imbunatatiri si vei vedea ca incepi sa inveti sa te controlezi. Nu va fi usor, autocontrolul se invata prin masturbare la 15-16 ani. Daca tu ai folosit acea perioada ca sa te mastyurbezi mult si sa ejaculezi cat mai repede, ai pierdut o perioada importanta si recuperarea e grea. Dar, daca asociezi exercitii Kegel (le gasesti pe net) de 3-4 ori pe zi si sedinte de psihoterapie, o sa reusesti cam in 2 ani de viata sexuala regulata. O sa fie extrem de fgrustrant pentru tine si pentru partenera ta, de aceea trebuie sa fiti foarte dedicati unul altuia, sa stiti ca va sacrificati cativa ani pentru ca apoi sa aveti in fata o viata intreaga de activitate sexuala satisfacatoare. Nu te astepta la minuni, in primele 5-6-8 luni nu vei observa imbunatatori, abia apoi vei vedea ca pauzele sunt mai rare si posibilitatea de a te abtine creste de la luna la luna, intai cu 30 de secunde, apoi cu un minut si tot asa, pana ajungi la un rezultat bun.

| giony54 a răspuns:

Nu trebuie creme pentru asa ceva, trebuie sa lucrezi putin pe sistemul nervos, pentru ca iti lipseste concentrarea pe ce faci.Cu exercitii trece si incearca preludiu.