| 12345abcde a întrebat:

Buna ziua tuturor!
Sunt insarcinata in 9 saptamani si am fost sa fac profilul TORCH.
I-am trimis doctorei mele rezultatele pe whatsapp pentru ca am programare la ea abia peste cateva saptamani,si mi-a spus ca mi-au iesit ANTICORPI DE FAZA ACUTA PENTRU HERPES (IgM marit) si trebuie sa repet ac IgM in doua saptamani. Cand am intrebat-o daca e grav,a zis "nu neaparat"! Asta ma termina!
Nu vrei sa auzi ca exista nici cea mai mica sansa de ceva rau...
Precizez ca dupa ce am efectuat profilul,mi-a aparut un herpes nazal... oare sa fie de acolo problema sau nu are legatura!?
Va rog sa imi raspundeti sincer daca va pricepeti!
Am oricum o sarcina foarte grea,vars mereu orice mananc, ma simt tare rau si asta este o grija in plus.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună ce varsta ai? Mersi sarcină ușoară.

| 12345abcde explică (pentru CristiDinBucuresti):

*26 de ani.
*Multumesc!

| gaby1876 a răspuns:

Buna! Si eu sunt insarcinata in 14 saptamani e ceva normal cu varsatul pana la 10 am varsat si eu dupa se potoleste ..matusa mea a varsat toata sarcina 9 luni si are un bebe sanatos. Faza cu herpesul asteapta sa te duci sa vezi daca este grava dar daca ea a zis,, nu neaparat'' trebuie sa stai linistita gandeste te ca ea raspunde de tine, peste cateva saptamani te vei duce cand ai programare dar pana atunci daca nu te simti bine si apar alte simptome, sfatul meu sa te duci sa nu astepti doar in cazul asta! Sarcina usoara si multa sanatate!

| 12345abcde explică (pentru gaby1876):

Multumesc pentru raspuns. Sper sa treaca mai repede perioada aceasta si sa nu mai vars pentru ca deja ma simt epuizata. De vreo 2 saptamani efectiv masa si varsatura,asa se desfasoara totul.
Dar,asta duc,bebe sa fie bine.
IgM-ul ala ma nelinisteste. Vad eu cum se poarta d-na doctor acum,pentru ca la prima ecografie,nu mi-a dat nici poze cu bebe, nu prea ii mergea ecograful, asa zicea ea, si nu l-a masurat cum trebuie, doar inimioara i-am auzit-o, si mi-a zis ca colul arata bine...era tare grabita, in cateva minute m-a "expediat", tot vorbea la telefon...in fine.
Deci, nu prea cred ca ii pasa de mine asa mult. Iar, 50%-50% nu ma ajuta,e ca si cum as da cu banul.
Vad acum cand merg la ea,daca este tot asa sictirita,o sa caut o alta.
Pentru ca am anuntat-o si de acel herpes,putea macar sa imi zica daca de acolo e sau nu, dar, nimic.
Evident, vrea bani si sa merg la ea non-stop.
Nu prea stiu unde sa gasesc un doctor bun
Sa vedem,
Doar bebe sa fie bine!
Ni-l dorim atat de mult, atat de mult!
Sanatate multa si tie si bebelusului.
:*