| KassyKassy a întrebat:

Bună ziua. Unde pot face un RMN cerebral sub ANESTEZIE GENERALĂ și sa aibă diametrul mai mare? Am 1, 65 înălțime și 110 kg. În Craiova am sunat dar poate am omis vreo clinica. Dacă stiti clinici în Craiova sau în orașe cât mai apropiate de județul Dolj. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

RMN cerebral sub anestezie? RMN-ul nu e procedura aia ca și radiografia, doar ca te baga în "sicriul ala"? La ce sa îți trebuiască anestezie generala ca nu te doar nimic?

| Mihai8767 a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt da nu iti va face nimeni anestezie generala oriunde in lumea aceasta. Ca sa ti faca anestezie generala asa cum spui tu, trebuie sa te conecteze la aparate, pentru ca in timpul anesteziei tu nu mai poti respira singur si ai nevoie de tub traheal pentru a putea respira. Si tocmai aici voiam sa te aduc, RMN sau CT functioneaza pe baza de camp electromagnetic, aceste doua dispozititve contin magneti foarte puternici care atrag orice metal cu o putere foarte mare, de aceea nu se poate face anestezie generala si nici o altfel de anestezie pentru a face RMN sau CT. Nu are de ce sa ti fie frica, du te cu incredere. Numai bine.