| KassyKassy a întrebat:

Bună. La ce clinici de imagistica din Craiova sau din orașe apropiate de Craiova, stiti un aparat de RMN mai SILENȚIOS, care scanează fără zgomote intense?
Dar de preferat cu DIAMETRUL MARE, de 70 centimetri. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cauta aparat RMN fara tub, deschis, nu stiu de ce se mai folosesc alea gen tub in RO.
Acu ceva ani in urma am facut si eu un RMN in RO, dar aparatul respectiv era deschis, am tras si un pui de somn intre timp laughing
Unde am fost? La Iasi la un spital nu mai stiu cum se numea Sf Maria cred.
Dar nu ai cum sa nu gasesti si prin zona ta un aparart genul asta.Ia la ridn toate clincile care au aparat rmn si intreaba daca au aparat deschis, ala e un pat, stai si dormi, deasupra ai ceva chestie rotunda, dar tocmai sus de tot, nu te deranjeaza absolut deloc.

| KassyKassy explică (pentru relian):

Am vazut câteva imagini cu RMN deschis.
Mie mi s-a părut platforma de deasupra f aproape de capul pacientului. Dar nu asta e problema. RMN-ul deschis e mai puțin zgomotos decât RMN-ul tub?

| relian a răspuns (pentru KassyKassy):

Nu stiu, cum ester ala in tub, am facut o singura data RMN si era deschis, chestia aia rotunda mare nu era aproape de cap nicidecum, asta pentru ca tu stai intins pe patul ala ce mai este.Se auzeau niste trosnituri, dar nu mai mari decat auzi cand stai la bloc si ai pe careva deasupra si, se aude zgomote.
Nu vad ce zgomote sa faca aparatul ala incit sa iti fie teama. Zgomotele ce le face sincer nu-i subiectul unor discutii, nu-s zgomote mari deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicăieri nu găsești RMN silențios. Iar aparatură cu diametrul atât de mare găsești doar la București. Recomand Donna Medical Center din Pipera. Merge și prin CNAS, dar dacă nu este problemă oncologică, va fi de așteptat mult și bine. Mama cu problema oncologică de fiecare data a așteptat 1 lună, atunci i s-a făcut programarea. Am fost cu mama de 3x la Donna Medical Center Pipera. Si suntem din Brașov, apropo.
Mama fiind supraponderală nu am găsit aparat încăpător pentru ea decât la București. Orașele mici din păcate nu au aparate cu diametrul atât de mare.

Tu poate vorbești despre claustrofobie, dar în fine.