| nicsitra a întrebat:

Va rog frumos daca imi poate raspunde cineva cu specialitatea cardio; care este valoarea normala a tensiunii arteriale si batailor inimii/min pentru. un baietel cu varsta de 7 ani jumate? Si cum se stabileste oboseala accentuata la efort?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt cardiolog, dar tensiunea ar trebui sa fie undeva in jur de 8, 5-9, 5 cu 5, iar pulsul intre 80 si 100 de batai pe minut, in repaos. Oboseala accentuata la efort se poate stabili numai de medic, cu exercitii gradate efectuate pe o banda care inregistreaza efortul mecanic.

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu sunt medic dar de pe www.sfatulmedicului.ro am luat asta:
"-In cazul copiilor, pulsul variaza în functie de vârsta: un nou-nascut prezinta în jur de 120 batai pe minut; la copiii între 1 si 5 ani, frecventa pulsului poate fi între 90 si 120 batai pe minut; copilul între 5 si 15 ani are frecventa între 70 si 100."
http://www.copilul.ro/tensiune_arteriala_Dictionar_Medical_7176.html

| nicsitra explică:

Multumesc.