| moniii5 a întrebat:

Care este valoarea normala a tensiunii arteriale,am niste stari de lesin, mi-am luat tensiunea si aveam 7 cu 4.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Buna,tensiunea ta este putin cam mica, dar ai avantajul ca dupa nume, probabil esti de sex feminin.
Problema principala cred insa ca vine de la o cadere de calciu.
Sau o scadere de glicemie.Mananca ceva dulce si vezi peste 2 minute cum te simti (glucoza din zahar se absoarbe foarte repede ).
Daca tensiunea nu creste in urmatoarele ore, du-te la un medic, daca este stabila la 7 cu 4, atunci nu este asa mare graba.
Sa te faci bine,
Adrian!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Ai putea sa bei cateva guri de cafea, va ajuta la o crestere a valorii temporara, insa daca totul este in ordine cu organismul tau, va mentine valoarea mai ridicata. Daca nu ai peste 30 de ani sa nu iei medicamente, numai daca mergi la un medic si iti prescrie el, sau te depisteaza cu vreo boala cardio, insa nu te speria, se mai intampla sa scada tensiunea sau sa creasca chiar si fara motiv!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic trebuie sa ai intre 10 si 12

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Tensiunea arterială are două valori 12/7cm Hg, adică 12 ( tensiunea arterială sistolică, datorată expulzării sângelui din inimă) / 7 ( tensiunea arterială diastolică, datorată rezistenţei vaselor de sânge)
Nu trebuie să-ţi faci griji, decât doar atunci când tensiunea arterială este peste 130/85cmHg şi că în nici un caz valoarea tensiunii arteriale nu trebuie să depăşească 140/100mmHg.
Pulsul normal este de 60-100 de bătăi pe minut.
Te pup!

| moniii5 explică:

Pai chiar beau cam multa cafea...si atunci bausem multa cola si seara si nu-mi era somn...

| moniii5 explică:

Apropo si glicemia am in jur de 120...si mananc multe dulciuri...cred ca ar trebui sa iau niste calciu...si tensiunea o am acum 9cu 5..cred ca e mai bine.

| EmmaDMX a răspuns:

Buna happy
Valoarea normala a tensiunii este de 12 cu 8. Tu ai tensiunea destul de mica, din cauza asta ai si starile de lesin. Unele persoane care au problemele tale beau putina cafea dimineata. Incearca si tu, poate te va ajuta. Daca starile de lesin continua ti-as recomanda sa mergi la un medic.