| Mikado998 a întrebat:

Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Sunt depresivă de 2 luni. Am stari ciudate, plâng într-una, nu mănânc, nu dorm, nu ies afara, abia fac duș și asta ca mama ma obliga. Ea ma spăla pe cap ea ma îmbracă nu imi arde de mine de viata de nimic...scriu aceste rânduri în plâns nu stiu ce sa fac am fost la psihiatru am pastile de depresie. La mai dar degeaba nu pot iesi din starea asta. Ce sa fac va rog care cunoasteti sau ati fost in starea asta ce sa faaaccc? In capul meu sunt 1000 de gânduri aiurea fara rost. De dimineata am băut 10 pastile de indapamid alei bunici...pot păți ceva? Asa am simtit in momentul ăla sa fac sa beau acele pastile.Imi este frica sa nu fac si altceva, acum sunt amețită si ma doare capul. Ce sa faaaccccc va rogggggg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Noi nu avem cu ce sa te ajutam la propriu, ci putem doar sa iti dam un sfat, adica sa mergi la urgente. Dupa o tentativa de suicid nu ai cum sa fii ok.
Ajutorul real tot de la tine trebuie sa vina, din launtrul tau, implicit de la cei din jur care te pot ajuta.Cum ai ajuns in situatia aceasta? Ce a cauzat depresia? Pastilele nu te vor ajuta cu nimic daca nu intelegi ce te-a adus in acest punct, ci doar vor trata efectele, nu si cauza. La un jurnal te-ai gandit? Iti poti trece acolo toate gandurile urate.Stiu ca ai impresia ca sunt 1000, insa cand le asezi pe foaie se face asa un click si se activeaza partea mai logica a creierului tau, dupa care iti dai seama ca e mai putin grav decat se simtea.E foarte benefic si productiv sa iti scoti pe foaie ideile si tot ce te macina, ca apoi sa tii o evidenta si sa reusesti sa le controlezi, treptat.Tu trebuie sa le controlezi pe ele, nu invers.Trebuie sa notezi si ziua si ora, astfel incat sa iti dai seama daca anumite ganduri apar in anumite situatii.Cum iti suna sugestia aceasta?

Incearca sa-ti aduni energia si vorbeste cu mama ta pentru a merge din nou la psihiatru. Spune-i ca nu vezi nicio imbunatatire cu tratamentul dat si doresti o alta schema de tratament.Eu sunt sigura ca undeva acolo inca se zbate in tine dorinta de a trai, altfel nu ai mai fi aici, postand povestea ta pe internet.Curaj!
Cand mai ai ganduri negre te sfatuiesc sa suni aici https://findahelpline.com/organizations/telverde-antisuicid?expand=true

| Mikado998 explică (pentru dullcat):

Multumesc din suflet ????????

| dullcat a răspuns (pentru Mikado998):

Cu placere! Multumesc si eu pentru funda si ai grija de tine!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la spital, sectia psihiatrie, ca starea ta este destul de serioasa.

| elenafitosica a răspuns:

Doar razi