| Pinkaana a întrebat:

Buna ziua vreau sa va intreb ceva am fost la medic la interpretarea colposcopiei si mi-a zis ca am leziuni in interiorul colului dar papanicolau il am bun cum este posibil? Va rog sa imi raspundeti ca sunt speriata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Examenul Papanicolaou sterge colul uterin (mai mult exteriorul) si ia de acolo celulele descuamate. Daca leziunea este profund in canalul cervical sau nu se descuameaza, nu se vor vedea celule atipice la examenul Papanicolaou si poate fi nevoie de o biopsie a ariei suspecte

| Pinkaana explică:

Am inteles dar pot fii leziuni precanceroase? Ca eu din când in când o data pe am am scurgeri maronii cu sânge poate fii ceva precanceros?

| Brigaela a răspuns:

Nu stiu ce leziuni sunt, ginecologul trebuie sa iti spuna, acnd stie (posibil dupa biopsie). Pot fi, desigur leziuni precanceroase sau chiar canceroase, dar pot fi si leziuni infectioase sau endometriozice. Sangerarea nu este sepcifica, poate aparea in orice leziuni cervicale. Trebuie sa faci exact ce iti spune ginecologul.

| Pinkaana explică:

Ginecologul care m-a vazut nu mi-a dat nici un tratament nimic ma lăsat asa in ploaie Sunt leziuni intraepiteliale din cate am vazut eu pe ecranul colposcopie Sunt de culoare roscat inchis ca niste leziuni descuamate sunt un semn de cancer de col uterin?

| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa iti dai seama la colposcopie daca sunt leziuni intraepiteliale sau invazive sau inflamatorii, nici macar un specialist nu poate, nu stiu cum ai stabilit tu asta.
Nu stiu daca ai nevoie de tratament, este posibil sa ai nevoie ed o biopsie. daca ginecologul tau ti-a spus pur si simplu ac nu stie ce sa iti faca, trebuie sa te duci la un altul, de preferat undeva in spital si sa te vada din nou.
Nimeni nu poate sa iti dea un diagnostic dupa o descriere atat ed sumara si neprofesionista, ce descrii tu poate fi absolut orice. Medicul care le vede cu ochii lui este singurul care iti poate spune ce suspecteaza ca sunt si ce este recomandat sa faci in continuare.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Papanicolau e examinare histologica, adica se uita la celule, iar colposcopia este examen macroscopic. Pot sa existe leziuni macroscopice date de iritatii, de exemplu, fara afectarea structurii celulare. Nu ai motiv serios de ingrijorare mai ales daca papanicolau ti-a iesit bine. Trebuia sa-l intrebi pe medic de la ce ar putea fi acele leziuni. Daca nu a pus accent pe ele si nu ti-a dat niciun tratamnet inseamna ca e ceva nesemnificativ si o sa se vindece de la sine.

Multa sanatate.