| o0ops_2090 a întrebat:

Bună ziua, vreau să vă întreb un lucru legat mai mult de igienă.
Fac sală și în același timp fac practică, ca ospătar, într-un restaurant. Vreau să mă duc la sală înainte să fac practică și problema este că nu am unde să fac duș deoarece sala e ceva mai departe de casă și nu au nici dușuri la sală. Vreau să știu părerile dumneavoastră în legătură cu șervețelele alea umede sau cele cu alcool, dacă le folosesc oare v-a înlătura transiprația sau mirosul neplăcut? Multumesc anticipat pentru răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
cele servetele nu sunt pentru o "spalare" completa, adica nu poti sa te stergi tot corpul cu ele si banuiesc ca la munca si transpiri mai mult sau mai putin, iar in combinatie cu fosta transpiratie, iese urat.
Servetele sunt doar sa te stergi repede ca dupa jumatate de ora sa faci un dus.
Am lucrat si eu ca debarasator vara, si transpiram enorm, nu aveam unde sa sa fac dus acolo, si cand mi se termina tura, ma spalam pe maine, fata, si ma stergeam cu servetele umede, dar cand ajungeam acasa faceam un dus, ca eram toata lipicioasa si nu suportam asta, chita ma stersesem cu servetele cu 15 minute in urma.
Deci servetele nu inlatura in totalitate mirosul de transpiratie deoarece nu prea poti sa te stergi tot corpul.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu vorbeşti serios?
Îţi trebuie o valiză de şerveţele umede rolling on the floor

Sub nici o formă!
TREBUIE ( neapărat ) să faci DUŞ după antrenamentul de la sală şi, abia apoi, poţi merge într-o unitate de alimentaţie publică!

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Alege-ti alte ore in care sa mergi la sala,nu poate coincide cu mersul la practica, dupa sala traspiri rau si servetelul este insuficient pentru ce ai tu nevoie, pana la urma servetele sunt sa te stergi putin pe maini, pe fata, dar nu sunt pentru tot corpul