| Laurosa a întrebat:

Buna, am o problema. Mereu când ma epilez in zona intimă îmi apar niște bubițe. Ați patit? Si cum as putea scapă de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Hidratare cu creme sau ulei de cocos după epilare și în fiecare seară câteva zile.

| haileewatson a răspuns:

Indiferent de metoda de epilat pe care o folosim este important să respectam câteva reguli ușoare și simple pentru a preveni aparitia foliculitei:

-Înainte de epilare se recomandă curățarea și dezinfectarea zonei ce urmează să fie epilată.
-Imediat dupa epilarea cu ceară este contraindicată utilizarea produselor special concepute pentru îndepărtarea excesului de ceară. Aceste produse au la bază uleiuri a căror actiune va avea un puternic efect ocluziv asupra pielii proaspat epilate ("nu lasă pielea să respire").
-După epilat se recomandă ultilizarea unor soluții dezinfectante (clorhexidină, iod) ce previn infecțiile.
-Lama de ras nu se folosește niciodată direct pe piele. Se recomandă folosirea unor produse de lubrefiere a pielii (săpun, gel, spumă de ras) ce previn traumatismele asupra acesteia.
-Schimbarea lamei de ras după fiecare utilizare.
-NU se recomandă epilarea unei zone inflamate sau iritate.
-Evitarea gratajului (scărpinarii) zonei afectate datorită riscului agravării și suprainfectării leziunilor.
-După epilare, timp de 24h, nu se vor aplica loțiuni sau creme hidratante.
-Se recomandă utilizarea unui deodorant blând, ce nu irită pielea (în cazul epilării axilare)
-Evitarea hainelor strâmte sau sintetice imediat după epilare.
-Evitați mersul la piscină / saună câteva zile după epilare.
-Antrenamentele la sală, înotul în piscină / bazin și utilizarea saunei trebuie să fie urmate de duș.
-Se recomandă exfolierea periodică ce permite îndepartarea "celulelor moarte" și ajută firele noi de păr să penetreze pielea.