| hornea a întrebat:

Bunaa! Cum e DIETA CU PROTEINE? ce avem voie sa mancam si ce cantitate pentru a slabi cat mai mult?(scuzati categoria car as vrea cat mai multe raspunsuri va rog)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cum este să înveți să mănânci?
O alimentație săracă în calorii dar care să asigure minimul de nutrienți pentru funcționarea în paramatri a organismului și multă mișcare fizică zilnică pentru arderea energiei.
Succes!
calorii.oneden.com
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Nu se poate nega faptul ca cei care urmeaza astfel de diete dau jos repede kilogramele in plus. Desi aceste diete au succes in etapa initiala si ii ajuta pe cei care le urmeaza sa piarda din greutate, majoritatea celor care urmeaza diete cu multe proteine nu reusesc sa mentine pierderea in greutate pe termen lung.

Indiferent cat de multa greutate pierdeti urmand o dieta bogata in proteine, sanatatea dumneavoastra este mai importanta. Si din acest punct de vedere nu este sanatos sa consumati atat de multe grasimi cat va permite dieta. In plus, dupa o anumite perioada organismul va ravni fructe si legume proaspete. Urmand o dieta cu multe proteine este aproape imposibil sa obtineti necesarul de vitamine si minerale din alimentatie. Desi marirea cantitatii de proteine in alimentatie este benefica pentru unii, trebuie sa aveti grija sa nu exagerati si sa va puneti sanatatea in pericol.
http://www.i-medic.ro/diete/dietele-cu-multe-proteine

| Cosmin86 a răspuns:

Dieta cu proteine e pentru sportivi, ca sa slabesti fara sa dai jos si din masa musculara.

Ideea este sa consumi o cantitate mare de proteine ( pentru hranirea muschilor si sa-ti tina de foame ) si o cantitate minima de grasimi si carbohidrati.