| LaraCroft2000gsp a întrebat:

Bunăă TPU!
De câteva zile am o mancarime in zona genitala si ma ustura, am vazut pete de sange desi nu trebuie sa-mi vina menstruatia, am vazut ca am un lichid alb si e foarte inchegat si inauntru e ca o bucata de hartie uda (nu am avut contact sexual niciodata) am 17 ani si nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva si imi este rusine sa merg la un doctor sau la farmacie, nu stiu ce sa fac, pls help.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Pare a fi o candidoza.
Va trebui sa urmezi un tratament, deci macar la farmacie va trebui sa mergi.
Altfel nu ai cum sa rezolvi problema.

Un tratament ieftin si excelent in cazul a diverse infectii vaginale, este Zifex ovule.
In cutie vin 7 ovule, deci tratamentul dureaza 7 zile.
Iti faci igiena normal, dimineata si seara (fara spalaturi vaginale, igiena zonei genitale facandu-se mereu doar extern), iar seara, cand stii ca o sa mergi sa dormi, iti introduci un ovul.In fiecare seara unul, timp de 7 zile.Chiar daca iti vine menstruatia intre timp, NU intrerupi.Motivul pentru care ovulele se folosesc inainte de culcare este pentru a evita pozitia verticala in care substantele active sa se scurga in exterior.
Nu intrerupi tratamentul nici daca incepi sa te simti mai bine.7 zile, fara intreruperi.

Daca tu consideri ca nu doresti, sau nu vei reusi sa introduci ovulele, atunci singura varianta de tratament ramane Nistatina comprimate, pe cale orala.Insa in cazul purtatoarelor de vagin, tratamentul local cu ovule ramane cel mai eficient.

Multa sanatate!

| gabriellaa23 a răspuns:

Mancarimea este in exterior sau interior? Daca secretia nu este abundenta si nu miroase poti sa iei de la farmacie Fluconazol, este o pastiluta care iti trece imediat mancarimea. Fluconazol este strict pentru mancarime nu si pentru secretie, pentru ea recomand ovule. Recomand in acelasi timp si un consult ginecologic, nu ai de ce sa iti fie rusine. In momentul in care te consulta te gandesti la orice altceva si scapi de jena?