| Rini a întrebat:

Bunaaa! Am 16 ani și ceva probleme cu greutatea, mai exact vreau sa iau câteva kilograme. Cine îmi poate spune ce tratamente ati încercat și au avut efect, de preferat ceva rapid

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Edw08 a răspuns:

Cum nici sa slăbești rapid nu se poate, nici sa te îngrași rapid nu poți. Nu îți trebuie tratamente, e vorba de o dieta și o medicamentație pe care ți-o poate recomanda medicul de familie / un nutriționist.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista "ingrasat rapid", cum nu exista nici "slabit rapid".
In primul rand, nu se cunoaste cauza pentru care nu iei in greutate si esti anorexic sau subponderal.
Poate nu manaci suficient, poate ai o problmea pihica sau poate una metabolica.
Mergi la medicul de familie sa-ti faca niste analize medicale si in functie de ele, sa te trimita la un nutrionist sau un pshilog, ca ti se explice, cum sa manaci si sa asimilezi.

| Bizon95 a răspuns:

Eu as prefera sa fiu cat mai slab decat gras, chiar daca ajung la limita de anorexic
iar daca esti asa de hotarat, in locul tau as incepe sa mananc cu multe calorii (carne de porc, cartofi prajiti in ulei) dupa care m-as apuca de sala, sa cresc in greutatea musculara, nu sa ma fac gras ca un porc

STIU ca nu ma crezi acum, dar cand o sa inaintezi in varsta, daca te ingrasi acum o sa ajungi gras cu spume, nici eu nu am crezut asta si acum sunt gras ca dracu' crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iei in greutate, cand ajungi la 25 de ani o sa iti mai fi dorit tu sa arati ca la 16laughing
bucura-te asa cum esti tu.

| Kevinn2000 a răspuns:

Trebuie doar să fi în surplus caloric, adică să mănânci mai mult.
Vei avea nevoie de un cântar pentru tine, iar unul pentru alimente ca să calculezi mâncarea.
Caută pe internet ce înseamnă surplus caloric și dacă nu găsești toți pașii care trebuiesc făcuți, lasă-mi un mesaj aici și îți voi spune eu.

| gongsterbeep a răspuns:

Si eu am exact aceeasi problema. Eu am 17. Am incercat cu fast food si ciocolata, dar nu a mers. Tin minte ca incepusem sa ma ingras cand mancam mancare cosistenta( carne, legume, zarzavaturi si multe fructe). Luam multe gustari intre mese, iar la mesele principale mancam 2 feluri de mancare. Acum nu stiu cu e la tine, dar la mine asa a mers. E suuuper greu sa ma ingras daca mananc cat un om normal?

| Constantin_Alexandru_1992 a răspuns:

Pornesti de la ce mananci acum si cresc pe parcurs cu 200-300 calorii, daca nu stii ce inseamna asta poti cauta pe net, sau pur si simplu mai adauga 1 masa si un snack in alimentatia ta!
urmareste-ti progresul pe cantar si aia e, personal mi-se pare mai greu sa slabesti laughing