| anonim_4396 a întrebat:

Cateva tratamente naturiste pentru acnee imi poate da cineva? am incercat si cu cele de pe net dar fara efect... sad

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel si eu am incercat tot felul de "minuni" si nici unul nu isi facea efectul, pana cand, din intamplare, am auzit despre sapunul de la Ortos cu borax care este special pentru acnee.
Ar mai merge si cel cu sulf, este la fel de bun.
Le poti lua de aici: http://www.icosmetice.ro/802-sapun-cu-borax-ortos.html
sulf - http://www.icosmetice.ro/808-sapun-cu-sulf-ortos.html (cu acesta te poti spala si pe cap daca ai probleme cu parul gras sau cu matreata, face minuni)
Te speli odata pe zi, lasi sa actioneze 1 min. apoi te clatesti bine.
Sunt f bune aceste sapunuri deoarece sunt naturale si au o gama destul de larga:
http://www.icosmetice.ro/26_ortos
Bafta!

| MiruD a răspuns:

Nici o crema nu se compara cu uleiul de argan. Incearca-l 5 zile, si dupa aia vii si-mi spui rezultatele.winking

| Quanah a răspuns:

Mixtură antiacneică.
Se prepară pe loc în anumite farmacii şi nu e scumpă. Miroase urât, dar este super bună.

| lizemm a răspuns:

Spermawinking vorbesc serios, stiu ca suna ciudat dar chiar are efect.

| zuzyalecsutza a răspuns:

Incearca cu miere da rezultate destul de bune. sau cu ceai de menta, bicarbonat sau castravete FUNDITA?

| SwEetAnnIs a răspuns:

Pai, eu am incercat multe tratamente naturiste, dar fara efect, pana mi-a spus bunuca faptul ca daca pui o aspirina in putina ata, aplici pe fata si astepti cateva minute, are efect, cat am facut acest tratament, nu am avut cosuri, dupa ce am incetat, ai aparut iar, deci are efect, asa au facut si verisoarele mele si a avut efect. happy Funda?

| ELmirabell a răspuns:

Draga Miruna, ce ai incercat?
Cateva idei :
- masca de argila cu suc de lamaie proaspat. Se lasa sa actioneze si se clateste cu apa rece.
- 3-4 pastile de aspirina umezite putine, aplicate pe ten si lasate pana ce compozitia se usuca. Se clateste cu apa rece.
- ceai de musetel, argila si cateva picaturi de ulei eteric de arbore de ceai ( se gaseste in dm). Dupa cca. 15 minute se clateste.
In rest: nu folosi niciodata prosop normal pentru. a sterge fata. Usuc-o intotdeauna prin tamponare usoara cu un servetel de hartie sau un pad de bumbac. Noaptea trebuie sa dormi cu parul strans. Schimba des fata de perna. Nu spala tenul niciodata cu apa calda. Nu folosi creme care astupa porii. Nu sta permanent cu degetele pe cosuri si nu le stoarce.
Fii optimista si in ultima instanta mergi la endocrinolog / ginecolog, cu siguranta ca te va putea ajuta.