| AnaaaXvX a întrebat:

Bunaaa!
În urma cu vreo doua zile mi-am rupt piciorul drept. (tibia, relativ aproape de glezna). Chiar dacă fractura a fost în zona gleznei, medicul a decis sa îmi pună piciorul în ghips pana sus (de la degete pana la fund). Ghipsul e foarte mare și incomod. Întrebarea/Curiozitatea mea e de ce mi s-a pus întreg piciorul în ghips desi fractura a fost în zona gleznei? Ati mai avut careva ceva similar? sunt curioasa happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

S-a pus cu un motiv astfel!
insa daca ai incertitudini poti oricand apela la un medic de specialitate exact cum a spus valentin, cu radiografia la tine!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Problema este că trebuie să ai o radiografie a piciorului. Uită-te pe acea radiografie și vei avea un răspuns.
Posibil ca fractura deschisă să fie de tibie, în zona gleznei, dar există posibilitatea să fie urme de fisuri superioare și atunci a hotărât să imobilizeze întreg piciorul.
Da, este incomod, dar trebuie să fi cuminte ca să se vindece corect și să nu fie nevoie de un nou ghips.
Dar, poți merge, suna la medic să îl întrebi de ce imobilizare totală și nu parțială!

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna! Este acel "weight bearing" din engleza ce se poate traduce prin capacitatea organismului de a suporta greutatea pe acel membru. Fiecare articulatie preia socul celeilalte articulatii.
Ca sa-ti raspund printr-un exemplu: poate ca ai vazut femeile cand merg pe tocuri si le fuge tocul / "glena", de cad pe jos, asadar daca glena nu e stabila, nu e stabila greutatea corpului.
Un alt exemplu ar fi, incearca sa mergi miscand articulatia genunchiului (cu piciorul bun) fara sa se miste articulatia gleznei, si vei observa ca nu prea se poate, se transfera toata greutatea pe glezna, asadar daca ai fi avut doar glezna in ghips, fortai articulatia fracturata foarte mult si risca sa se rupa si mai rau sa sa nu se vindece.
Acum incearca exemplu cu piciorul bun sa tii toate articulatiilor blocate si sa misti piciorul doar de bazin (ca si cum ai muta un bat), si vei observa ca articulatia gleznei ramane fixa.
Sper ca m-am facut catusi de putin inteles. Ai grija de tine!

| ___XxwR a răspuns:

Îmi pare rău să aud despre accidentul tău! Decizia medicului de a-ți pune întregul picior în ghips poate avea mai multe motive:

1. **Stabilitate:** Prin imobilizarea întregului picior în ghips, se asigură o mai mare stabilitate pentru zona fracturată. Acest lucru poate fi necesar în special în cazul unei fracturi care implică o parte sensibilă și importantă a piciorului, cum ar fi glezna.

2. **Prevenirea mișcărilor nedorite:** Imobilizarea întregului picior ajută la prevenirea mișcărilor nedorite care ar putea agrava sau întârzia vindecarea fracturii. Astfel, păstrând întregul picior în ghips, se reduce riscul de deteriorare suplimentară a osului fracturat sau de complicații.

3. **Vindecarea corespunzătoare:** Uneori, medicul poate prefera să imobilizeze o zonă mai mare decât cea afectată pentru a asigura o vindecare corespunzătoare. În cazul unei fracturi la nivelul gleznei, imobilizarea întregului picior poate reduce presiunea și tensiunea exercitate asupra zonei afectate, facilitând astfel vindecarea.

4. **Evitarea complicatiilor:** În unele cazuri, imobilizarea parțială a unui membru poate duce la apariția complicațiilor, cum ar fi încărcarea necorespunzătoare a articulațiilor sau a altor părți ale corpului. Prin imobilizarea întregului picior, se poate evita apariția unor astfel de complicații.

Este posibil ca fiecare caz să fie evaluat individual de către medic, iar decizia de a aplica un ghips întreg poate varia în funcție de gravitatea și localizarea fracturii, starea generală a pacientului și alte factori specifici. Dacă ai întrebări sau îngrijorări cu privire la tratamentul tău, este întotdeauna recomandabil să discuți cu medicul tău pentru a obține clarificări și sfaturi personalizate. Sper să te simți mai bine în curând!

| wedidedi a răspuns:

Aparatele gipsate se monteaza in general astfel incat sa acopere atat articulatia de deasupra, cat si cea de dedesubtul focarului de fractura.