| tweety21 a întrebat:

BunaTPU,scuzati categotia, de ce ma inteapa inima mai ales cand ma enervez sau plang, simt ca imi fierbe inima, de ce? va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Inima "doare" atunci cand exista o afectiune seriosa care sa provoace acest lucru.Probabil simti ca te doare in partea stanga, unde nu este inima si oricum nu acolo este durerea tipica inimii.Inima doare de obicei retrosternal (in mijlocul pieptului) si atunci este insotita si de alte simptome.
Pe stres pot aparea asemenea nevralgii, care nu sunt dureri de inima propriu-zise si nu iti pun sanatatea in pericol.Cel mai bun lucru pe care il poti face este acela de a te relaxa si a incerca sa stai departe de stres sau alti factori care iti provoaca aceste simptome.
Pentru linistea ta, poti merge la un consult de cardiologie sau sa vezi daca nu cumva in acele momente faci niste extrasistole.