| RAY a întrebat:

De ce cand beau coca cola simt ca ma inteapa in inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Contine cofeina si poate bei in exces plus ca poate mai consumi si cafea

| RAY explică (pentru Freya1):

Cafea nu beau

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Eu spre exemplu nu pot sa beau coca cola sau cafea naturala ca ma doare stomacul si mie rau.Are ceva in ele care te afecteaza

| laSoledad a răspuns:

Si acum imi amintesc experimentul ingenios care mi s-a aratat demult la gradinita: au pus educatoarele o bucata de ficat intr-un pahar peste care au turnat coca cola. A doua zi, dimineata, ficatul disparuse.

In stomacul omului exista un anumit mucus si tesuturi menite sa-l protejeze, insa acidul din cola isi dezvolta activitatea de degradare asupra stomacului tau pe masura ce o consumi mai des. De cofeina / alte substante chimice daunatoare organismului gasite atat in cola, cat si-n cafea, nici nu mai zic.

| laSoledad a răspuns:

O explicatie pentru durerile de inima, avizata, ar fi aceea ca, odata ce efectul racoritorului cola se resimte in organism, tensiunea sangelui creste. Inima fiind obisnuita pana atunci sa pompeze la o tensiune normala (mai mica, evident, decat cea dinaintea consumului de cola), trece printr-un moment de "fortare" / efort, adaptandu-se la cresterea rapida a tensiunii. Si eu am trecut prin si simtit asta deseori si am realizat, intr-adevar, ca inima mea, eu avand tensiune relativ mica, a fost data peste cap prin consumul de cola. Am intampinat seroase dureri de inima mai ales noaptea daca consumam si doar stand intinsa in pat, respirand constient si echilibrat, s-au calmat palpitatiile inimii (tahicardie).

| DovleacTurbat a răspuns:

Numai bea.

| 393Dan a răspuns:

Ca-i fake facut printr-un sopron din Lipova. Organismul iti da de stire sa nu-l mai intoxichezi.

| gratargratar a răspuns:

Nu te poate intepa mai la inima, ci tu simti durere in zona esofagului care este paralel cu inima.
Ori ai esofagul inflamat, ori e infectat, ori ai o disfunctie a miscarilor peristaltice din esofag.
Daca ai aceeasi durere si cand mananci sau bei altceva decat Cola, atunci e o problema. Daca nu, probabil ca o sa treaca de la sine.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Ori bei prea multa sau e nesănătoasă și nu îți face bine.Eu am dureri de cap si de si de burta de fiecare data când beau.

| BOXINLION a răspuns:

Pentru ca nu e sanatos... eu cand beau, simt intepaturi in stomac de parca as avea bucati de sticla sparta si beau rar... foarte rar.