| codruta_achim a întrebat:

Bunica mea a suferit un accident vascular cerebral. Care sunt modalitatile de reabilitare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miky_5469 a răspuns:

Imi pare tare rau pentru tine si pentru bunica ta! accidentul vascular cerebral este o boala tare urata si greu de suportat si de persoana afectata cat si de cei din jur! in functie de cat este de mare accidentul cerebral si recuperarea este proportional cu marimea accidentului! daca accidentul cerebral este mare atunci recuperarea este foarte greoaie ( mai contribuie si varsta ) daca este doar o forma mai usoara atunci recuperarea poate fi mai rapida si in proportie de 90%! recuperarea depinde foarte mult de dorinta bolnavului, de gradul lui de optimism si mai ales de cei din jurul lui! recuperarea de face cu foarte multa gimnastica si masaj! iti doresc sa reusesti atat tu cat si bunica ta si sa va bucurati de viata!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand va sta o vreme internata la neurologie unde va primi un tratament trofic pentru sistemul nervos central. Apoi, in functie de sechelele cu care va ramane veti afla ce aveti de facut. Se folosesc: masajul, fizioterapia, gimnastica medicala. Daca va ramane o vreme in pat va trebui ingrijita foarte atent: spalata de doua ori pe zi, intoarsa de pe o parte de alta la interval de 30 de minute pentru a nu face escare. Intrebati medicul neurolog care o ingrijeste, va va da mai multe detalii si va va recomanda o sectie de recuperare in care sa poata primi ajutor specializat.