| anonim_4396 a întrebat:

La 10 ani am avut accident vascular cerebral, se mai poate repeta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Din păcate da dacă se întrunesc condiţiile iniţiale acelui accident.

| Arthur a răspuns:

Depinde care a fost cauza iniţială declanşatoare. Efectul de oprire a oxigenării creierului are drept cauză spargerea unui vas de sânge sau blocarea acestuia.
Cauze ( generale ) pot fi :
- diabetul
- hipertensiunea
- fumatul
- colesterolul ridicat
- valorile crescute ale trigliceridelor
- obezitatea
- lipsa exerciţiilor fizice
- abuzul de alcool
Nu ştiu la tine care a fost cauza pe care doar un specialist o poate preciza.

| AN0NIN a răspuns (pentru Arthur):

Cand s-a intamplat nu eram plinut, faceam miscare zilnic stateam doar 1ora pe zi la pc nu fumam nu beau alcool, doctori mi-au spus ca a fost din nastere

| Arthur a răspuns (pentru AN0NIN):

Dacă e pe sistem ereditar şi se referă doar la acel vas, este OK şi atât timp cât vei evita cauzele menţionate mai sus nu se mai poate produce acel atac.

| Empathizer a răspuns:

Da. Din aceeasi cauza sau din alta. Respecta tratamentul indicat de medic si incearca sa nu pierzi noptile, lipsa de somn nocturn poate creste riscul si mai mult.