| anonim_4396 a întrebat:

Bunica mea este constipata de 2 zile, fecalele sunt blocate in fund si iese numai cate un pic odata la 30 minute, iar atunci prind cu o manusa cate unpic.
Nu se mai termina, are dureri ingrozitoare, nu vine nicicum afara dopul acela mare de fecale. Am incercat sa ung cu crema de galbenele in zona aceea, nu ajuta cu nimic. I-am administrat dulcolax acum trei zile si un sennax acum, nu poate nicicum sa scoata afara.
Mentionez ca este si mobilizata la pat cu hemipareza dreapta ceea ce este si mai complicat.

Va rog, Ma poate ajuta cineva, a trecut cineva prin situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are un fecalom care este foarte greu de evacuat. Practc trebuie incercat manual (cu manusa) sa fie sfaramat, asa incat sa se poata elimina fragmente mici. Glicerina (unguent si supozitoare) pot ajuta la asta.

6 răspunsuri:
| MindExplode a răspuns:

Ar trebui sa te adresezi medicului, dar totusi constipatia se intimpla la multi oameni si cite 3, 5 zile, trebuie sa ii dai carbune.

Succes.

| Kanghu a răspuns:

Vezi ce mananca. Bananele ajuta.

In orice caz, mai bine o duci la doctor, acasa nu prea ai cum sa rezolvi.

| GeorgianaDragus a răspuns:

Iuuuck:-&

| Quicky a răspuns:

Dai cu batzu de la lopata pana intra & iese inapoi laughing... Nustiu scuze

| denis_2496 a răspuns:

Treb sa faci clizma, sa speli intestinele cu apa calda fiarta anterior, si indulcita. Dar oral de dat cite o lingura de ulei de masline inainte de masa

| teofil a răspuns:

Ddaca reuseste sa inghita bine este foarte buna tarata de grau, la inceput poti sai dai de la 2_3 linguriten pe zi si cu timpul sai reduceti doza pana la o lingurita pe zi este foarte buna.Imi pare rau de ea, sanatate