| DeeaD1 a întrebat:

Bunica mea isi facea dus. In timpul dusului a avut o durere puternica la ceafa. E bolnava de inima. Ce credeti ca a fost aceasta durere? Provocata de ce? Poate sa fi fost un preinfarct miocardic? Fiindca apoi a simtit o caldura puternica in inima. Si era foarte obosita in dus, nedepunand vreun efort fizic. Dau funda! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Andryez a răspuns:

Sunt elev la scoala de Asistenti Medicali, in primul rand medical nu se numeste preinfarct (asta este un termen impropriu spus), se numeste tetanie paraperipriva, si daca se stie bolnava cu inima si mai are si pe deasupra o medicamentatie de urmat singura solutie este sa se prezinte la medic, nu se poate da un diagnostic doar din spuse, trebuie examene amanuntite, din cate stiu eu "preinfarctul" de care ai spus tu se manifesta prin senzatie de gheara in piept nicidecum asa, deci nu e nimic de speriatwinking

| AdiZNoni a răspuns:

Poate doar s-a speriat, durerea in ceafa poate fi cauzata de afectiuni ale coloanei, mai ales la persoanele in varsta, faptul ca a simtit o caldura la inima se poate datora unei sperieturi dupa ce a simtit durerea in ceafa. Cu toate astea nu ar strica un consult urgent la medic. Cu bolile de inima nu este de joaca.