| fashionaddict a întrebat:

De vreo 30 de minute am o durere care vine de la inima spre umarul stang.Mentionez ca am facut efort fizic.
Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Se schimba vremea si se pare ca sunt dureri reumatice sau musculare, daca ai facut efort. Ia o aspirina.

10 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Cu ajutorul lui Dumnezeu, doar un muschi intins.

| zeenath a răspuns:

Roby 67, de cand o intindere musculara iradiaza de la inima in umarul stang? Sunt perfect de acord cu dafilos! poate fi un infarct silentios, obscur sau o angian pectorala de efort! Fasion _addict, daca stii ca ai probleme cu inima, las-o mai incet, plus sa ai la tine pastile Nitroglicerina, o tii sub limba si in 15 min max trebuie sa iti treaca durerea! DACA IN 15-20 MIN NU ITI TRECE DUREREA FUGA LA SPITAL! asta valabil si pe viitor! Daca te stii cu baiuri la inima, inainte de efort ia sub limba o Nitroglicerina!

| procust a răspuns:

Daca nu e o durere de natura cardiaca nu i nici o problema, pe de alta parte daca stii ca ai probleme cu inima nu i de joaca deoarece poate fi semnul unui infarct si ar trebui sa ajungi la medic!

| Roby67 a răspuns:

Este o intindere de muschi si in 2 zile o sa treaca. Nu te lasa influentata de raspunsurile negative primite aici.

| arabela_9342 a răspuns:

Probabil ca este un muschi intercostal, nu e ceva grav, un infarct mai are si alte simptome, un antiinflamator e ok.

| .::CyBeR::. a răspuns:

Ar putea fi un atac miocardic sau ceva de genul, nu chair un atac fatal, posibil sa-ti fi fortat inima.

| fashionaddict explică:

E grav?

| disturbed a răspuns:

O fi pectoralul clavicular?
De fapt rogate sa fie ala...

| dafilos a răspuns:

Du-te urgent la camera de garda...chiar daca esti tanara poate fi voarba de un infarct, in caz bun angina pectorala stabila de efort. daca nu iti gasesc nimic pe EKG fa-ti zilele astea un test de efort asociat cu EKG. Poate te-am speriat prea mult cu cuvantul infarct dar nu e exclus. Atentie la fumat diabet si obezitate.

| dafilos a răspuns:

Pentru detalii sau pur si simplu sunt curios ce iti iese Dafilos@yahoo.com