| Elena1234456 a întrebat:

Bunicii mele a inceput sa ii curga sange din nas foarte des.Care ar putea fi cauzele? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Iai tensiunea daca ai un aparat. Daca nu e din cauza tensiunii marite poate fi din cauza anemiei sau a unui vas slabit in nas...
Oricum trebuie dusa la un doctor.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil are hipertensiune arteriala. Ar trebui sa mearga cat mai repede la medicul de familie care o va indruma mai departe.

mira
| mira a răspuns:

Pot fi probleme legate de tensiune sau de anemie.Sa se prezinte imediat la medic pentru investigatii.

| hamsterx a răspuns:

Si eu aveam aceste probleme cand eram mica.mai mereu imi curgea sange din nas. aveam eu o sensibilitate, nu neaparat o boala.acum depinde bineinteles ca trebuie sa te duci cu ea la doctor.fii alaturi de ea! iar atunci cand ii mai curge spune`i sa stea intinsa si sa`si puna vata cu apa oxigenata in nari pentru a`i stopa sangerarea.medicul va stii mai bine cauza.numai bine:*!

| Gabystelistu95 a răspuns:

S-ar putea sa aiba o boala, incearca sa o duci la un doctor.

| DeMentaa a răspuns:

Poate din cauza varstei

| SnicK a răspuns:

Depinde, si eu am 14 ani si in somn, cand fugeam, cand vorbeam si chiar la scoala imi curgea sange din senin.
Inseamna ca are o vena la nas care este sensibila, asta e de BINE pentru ca sangele cu presiunea are pe unde sa iasa si nu va merge catre creier unde ar putea sa se rupa/fisureze o vena la cap dupa care ar urma moartea.
Deci parerea mea este orientativa.
Cauta mai multe date.

| xeon a răspuns:

Hamsterx te contrazic daca ii curge sange din nas nu trebuie sa stea intinsa pentru ca sangele care ii curge i se va duce ''in cap, la creier'', ar trebuie sa stea in picioare si sangele care are de curs sa curga.

| fl0r a răspuns:

Si bunica mea are aceeasi problema de vreo 2 ani. a fost la doctor, s-a internat si fiecare doctor i'a zis altceva. acum urmeaza un tratament si nu mai are probleme atat de des.foarte rar ii mai curge.ar fi bine sa mearga la doctor ca e ceva serios happy

| →s ♥ ą← a răspuns:

Pai duo la un medic, la un control amanuntzit si veti descoperii ce are! Succes sper sa nu aiba ceva grev sincerbig grin! Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anemie sau consum mare de ceai hepatic, alte afectiuni sau o sensib marea vaselor de s din acea zona.
Se recomanda vit K- bunica ia, are aceeasi pb;
Consulta oblig med, analize- nu se aplica aceeasi sit la fiec.
Sanatate! Cand sang- vata cu otet- la nas; sa stea intinsa! SNT!