| Safire17 a întrebat:

Ca sa ai apendicita trebuie neaparat sa faci febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Safire17 explică:

Mistiq, dar febra e obligatorie?

| Joker a răspuns (pentru Safire17):

Nu neaparat.depinde in ce stadiu e apendicita,daca e incipienta,nu doar dureri si tari de voma ca si avertisment,ce ceva nu e in regula acolo,dar daca o ai de ceva timp,adica ai mai avut simptome de acestea si ai si febra,e in stare avansata,eu de exemplu,m-am dus in ultima clipa,cand nu mai putem mainca nimic si nici bea,ca vomitam,si dureri nu prea am avut,decat ca in partea dreapta simtea ca ceva e "umflat" putin, ca o mica mingiuta, in orice caz fa-ti analizele i-ati singe si dai numarul leucocitelor este foarte mare.trebuie sa te operezi.si nu e cine stie ce, nimic nu simti, dar dupa cateva zile buna va trebui sa stai doar pe lichide pana vei putea trece pe mancaruri mai consistente. sper ca am fost de ajutor.REPET FEBRA NU E SIMTOM PRIMAR,depinde doar de origanism cum te AVERTIZEAZA, ca sa iti dai seama daca ai apendicita, ori vomiti foarte des si dureri in capul pietului.la mine cel putin asa s-a manifestat. pupicei si du-te la doctor...:*

| Joker a răspuns:

Ce cauzeaza apendicita?

Cauza acestei afectiuni poate fi, in multe dintre situatii, obstructia cavitatii organului din cauza unei proliferari limfatice stimulate bacterian sau din cauza unui mic corp strain (samburi, seminte).

Aceasta provoaca o crestere a presiunii din interiorul organului, o tulburare a circulatiei sangelui din peretii organului si inflamatia acestuia ce poate evolua in lipsa tratamentului corespunzator pana la perforatie (peritonita).

Poate fi luata in discutie si o predispozitie genetica pentru apendicita in cazul familiilor cu mai multe persoane operate de aceasta afectiune.
Care sunt simptomele apendicitei?

Simptomele clasice includ:

- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;

Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

- constipatie sau diaree.

Daca ai simptomele de mai sus, solicita imediat asistenta medicala deoarece diagnosticul corect si tratamentul corespunzator sunt foarte importante.

fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vezi ca aia a dat copy/paste pentru o fundita?
In alta ordine de idei, iti spun din experienta mea neplacuta, ca nu am facut febra decat foarte tarziu cand eram la Chirurgie deja pentru consult! Si se facuse seara, eu plimbandu-ma de dimineata prin spital din cauza durerilor si din cauza "doctorilor buni" peste care am dat!
Deci difera, poti face febra, poti sa nu faci! Dar nu febra e importanta, ci durerea! Daca ai o durere insuportabila, voma si la analize iti iese numarul leucocitelor crescut, atunci poti sa iti pui semne de intrebare!

| Joker a răspuns (pentru anonim_4396):

Si aia tocmai ce i-a raspuns si din proprie experienta. aveti grije cum vorbiti.am dat copy paste.nu pentru fundita.ca doar nu primesc bani pentru fundita aia.ci ca sa vada exact simptomele si sa le compare cumva cu ce simte el/ea.te ofticai cumva daca primeam fundita doar pentru un copy paste? ce aveti mai? nu te simteai bine daca nu te luai de cineva? doamneee.si il/o rog pe Safire17 sa iti dea fundita.ai cel mai corect raspuns. pupicei.: )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker):

Nu-mi trebuie draga, stai linistita!
Dar daca vrei sa nu fii inteleasa gresit, mai ai si tu grija cum iti etalezi cersetoria!
Ce sa inteleg eu din ultimul cuvant al raspunsului tau? Ca in mintea ta probabil "primesti bani" pentru fundita aia!
Este categoria Sanatate aici, eu nu ma joc! Si nu m-am luat de tine, doar nu te-am considerat suficient de serioasa (din cauza "funditei") incat respectivul utilizator sa mai apeleze la sfaturile tale in aceasta problema destul de serioasa!
Asa ca trage aer in piept, ca nici eu nu vad rostul lamentarii tale!

| Joker a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti amuzant, din cauza unui cuvant "FUNDITA" ma catalogasi ca NESERIOASA si CERSETOARE...si ti se parul tie ca eu ma jucam? nu dragule, fiecare raspunde cum considera, ca si asa putem raspunde de inca 5 ori fata de primul raspuns sa inteleaga cel care a pus intrebarea mai bine daca primul raspuns nu il intelegea, dar ce sa ii faci...fiecare intelege si ia lucrurile dupa cat il/o duce capul.bye.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker):

Pai si tu esti mai amuzanta ca te-ai luat la harta cu mine! De ce, ma rog?
Ca te-am facut cersetoare? Nu e nimic neadevarat in asta si nici nu e jignire suprema!
In rest, "bye" si tie, ca deja simt ca incepi sa fabulezi si nu am chef de schimonoseli de dive la ora si sa purtam discutii ca la Turnul Babel!

| Adryan657 a răspuns:

Poti sa ai si febra dar nu acuta
se dezvolta in timp ce ai si acele dureri abdominale
sfatul meu este sa vizitezi un medic!

| V3ra a răspuns:

Eu cand am avut apendicita,ma durea in partea dreapta si pe picior in jos,febra nu stiu daca aveam,in schimb ma simteam rau si imi venea sa vomit.
Ca sa scapi de griji mai bine du-te la un medic neaparat, e f periculos sa stai asa! Simptomele difera de la om la om, asa ca nu mai sta! Nu e un standard!

| Madoredetpu a răspuns:

Nu neaparat, sunt unii care nu au alti au, de ex eu nu am avut.