| nikamarzenco01052000 a întrebat:

Cafeaua verde e intr-adevar atat de folositoare? Am auzit ca te ajuta la multe mai ales la slabit. merita sa o incerc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Susanne a răspuns:

Cafeaua verde boabe este in primul rand foarte sanatoasa!
Acidul clorogenic din boabele verzi de cafea poate incetini procesul de imbatranire al organismului si poate impiedica glucoza din sange sa se transforme in grasimi, cred cercetatorii. Substanta numita acid clorogenic are o actiune directa asupra glucozei-6-fosfataza din fluxul sanguin, reducand nivelul excesiv al zaharului cu pana la 32%, dupa consumul de alimente dulci. Cafea verde boabe se gaseste la magazinul bionaturist Biocarmen din Galati, sau online www.biocarmen.ro

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cafeaua verde ajuta la slabit, merita sa o incerci

| pietrean a răspuns:

In loc de cafea verde,poti folosi ceai verde(vrac). Este mult mai bun:contine minerale, vitamine, este antioxidant, accelereaza metabolismul.
Peste o lingurita frunze ceai verde(de la farmacie), se pune 200 gr apa aproape clocotita.Se lasa la infuzat 3-4 minute,se strecoara si dupa ce s-a mai racit,se pune putina zeama lamaie, sau o feliuta de lamaie. Daca vrei, se poate indulci cu putina miere.
Se bea dimineata, dupa ce se mananca.
Nu se bea seara, deoarece contine cofeina.

| Susanne a răspuns (pentru pietrean):

Ceaiul verde nu se face cu apa fierbinte! Apa trebuie sa aiba 70-80°C!

| pietrean a răspuns (pentru Susanne):

"...apa APROAPE clocotita".Am specificat special ca sa inteleaga,deoarece nu avem toti, acasa, termometru, ca sa masuram temperatura apei!
Citeste mai atenta, ceea ce se scrie!

| pietrean a răspuns (pentru Susanne):

A,de asta ai recomandat cafeaua verde! Asta vinzi tu si altceva nu mai este bun!

| Susanne a răspuns (pentru pietrean):

Scuze, ai dreptate, nu am citit corect "apa aproape clocotita". Nici eu nu am termometru pentru apa happy dar dupa ce fierbe apa, pun putina apa minerala in apa clocotita ca se mai raceasca. Beau in fiecare zi ceai verde si uneori las ceaiul la infuzat ca. 10 min pentru ca are efect anticancerigen si relaxant, dar e putin amarui. In ceea ce priveste Biocarmen, nu comercializez eu, nici macar nu locuiesc in Galati. Intr-adevar am fost in Galati la magazinul Biocarmen si am fost foarte incantata de ceea ce am vazut. Este un magazin profesionist cu oameni buni care incearca sa supravietuiasca printre "uriasi". Daca ai drum in Galati poti sa treci pe acolo si te vei convinge. Reclama adevarata fac "cei mari" dar ne deranjeaza mai putin happy
O seara frumoasa!

| pietrean a răspuns:

Tu chiar nu ai observat, ca isi face reclama produselor pe care le comercializeaza, chiar ea? "...magazinul bionaturist Biocarmen din Galati, sau online www.biocarmen.ro"?
Poti sa ai incredere? Reclama, sufletul comertului!