| lorena678 a întrebat:

Calciul ingrasa? Calciul trebuie luat cu prescriptie medicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Ca orice medicament trebuie administrat cu prescriptie medicala, in functie de varsta se stabileste cantitatea de ca ce trebuie administrata zilnic.Ca nu ingrasa este un mineral care ajuta sanatatii sistemului osos!

3 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Calciul e o substanta minerala, nu ingrasa si nici nu creste pofta de mancare. Se poate lua fara prescriptie medicala, daca alimentatia nu asigura necesarul zilnic (mai ales in perioada de dezvoltare osoasa), dar ca orice supliment alimentar, trebuie evitat excesul.

| Melody a răspuns:

Calciul in sine nu ingrasa, dar creste pofta de mancare. Daca ai un program fix de masa, si il respecti in continuare, si pana acum nu ai avut probleme cu greutatea, atunci nu o sa ai nici de acum inainte. Daca in schimb, programul tau e dezordonat si cand iti e putin foame daii buzna la frigider, cam esti in pericol. Iti propun sa-ti alcatuiesti un meniu echilibrat, 3 mese pe zi si sa te tii de el. Succes!

| gogusamsung a răspuns:

Nu îngrașă. Nu trebuie luat cu prescripție medicală dar e indicat un set de analize care să stabilească dacă ai nevoie de un supliment de calciu.