| AliceInWonderland2380 a întrebat:

Stiti cumva un somnifer bun care poate fi luat fara prescriptie medicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DavidUnicorn a răspuns:

Extraveral (în jur de 6 lei) fără reţetă (2 pastile înainte de somn).

Funda?

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Somniferele bune, adica cele tari se vor da numai cu prescriptie medicala. Fara reteta, le poti lua pe cele usoare, cum ar fi cele de la plafar(spre ex extract de valeriana).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Cele mai bune somnifere" sunt cele PRESCRISE de medic laughing

Mergi la medicul de familie şi, dacă consideră necesar, îţi va prescrie un anumit produs!

NU poţi lua/cumpăra "somnifere" ( medicamente de acest gen ) decât dacă ai Reţetă/prescripţie medicală de la medicul de familie ( ori alt medic/specialist )!

Cel mult, dacă vrei, poţi cumpăra ( FĂRĂ Reţetă ) produse naturiste ( pe bază de plante ) indicate în stări de insomnie.
Poţi să mergi la o farmacie sau chiar la un magazin naturist şi să soliciţi un astfel de produs...

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Şi pentru Extraveral ai NEVOIE de Reţetă/prescripţie medicală!

Acesta are regim de "Prescriptie P-6L = Medicamente si produse medicamentoase care se elibereaza in farmacii pe baza de prescriptie medicala valabila 6 luni" - SURSA :
http://www.medipedia.ro/......VERAL.aspx

| anonimg a răspuns:

Cel mai sanatos somnifer este efortul fizic intens facut in cursul zilei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cele naturale! Cauta la plafar si citeste cu atentie prospectul inainte de lua!

| cristimihailov a răspuns:

Cititul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
poti asculta sunete de natura https://www.youtube.com/watch?v=eKFTSSKCzWA.
O zi buna.