| anda_1885 a întrebat:

Calciul se ia din septembrie pana in aprilie (inclusiv)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Calciu se ia timp de 10 zile pe lună.
Cura începe din septembrie și se încheie în martie, inclusiv.
Terminația "rie" este cheia care te va ajuta să ții minte perioada bună pentru administrarea calciului. El se administrează în sezonul rece.
Pentru fixarea calciului trebuie să iei și vitamina D3.
Dacă folosești tablete (calciu lactic), iei 1 de 3 ori/zi,; dacă este injectabil faci 5 zile, în a 6-a administrezi fixatorul (D3) și continui cu următoarele 5 fiole de calciu.
Nu le iei decât la indicația medicului curant în urma determinării de calciu prin analiză din sânge, nu după ureche.
El îți va prescrie forma medicamentoasă a calciului și modul de administrare.
Sănătate.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| bluerose a răspuns:

Asa se spune ca se ia in lunile care au litera "r" happy

| fabiola a răspuns:

Da, dar trebuie asociat si cu D3 in aceasta perioada si sub prescriptie medicala!

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu zic ca nu conteaza cand iei calciul, conteaza sa-l iei.Medicul cardiolog mi-a zis sa iau 3 cutii de calciu una dupa alta incontinuu-3 pe zi.Sa nu depasim 2-3 pe zi in rest putem sa il luam cand vrem. E foarte benefic organismului.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vitamina D se ia in lunile cu "r" si numai de catre copii. Calciul se ia numai la indicatia medicului, pe perioada recomandata, in forma recomandata si numai cu vitamina D. Luat altfel sau la pacienti al caror deficit de calciu e provocat de alta cauza, nu de aportul insuficient, nu face decat sa dea pietre la rinichi si sa forteze rinichiul sa elimine cantitati mari de calciu, ceea ce in timp poate duce la insuficienta renala.

| dy a răspuns:

Calciu, pentru cei care au nevoie, se ia in lunile care se termina cu "...rie", deci, din septembrie pana in februarie inclusiv.In septembrie, inainte de inceperea tratamentului si in martie se face dozajul-calciul total si calciul ionic.

| ProAlecks a răspuns:

In toate lunile cu ''r'' se ia calciul! Inclusiv aprilie si septembrie. O zi buna!