| VladForaru94 a întrebat:

Luni am fost la dentist pentru a trata DIN NOU o carie care nu a fost tratata asa cum ar fi trebuit.Fostul dentist mi-a plombat dintele si a extins plomba si pe alt dinte sanatos, probabil din lene, sa nu mai aiba de lucru la spatiul interdentar.Mentionez faptul ca caria a fost in spatele dintilor.Asa ca luni am fost la alt dentist sa-mi lucreze ca la carte.A curatat frumos cu freza ambii dinti, pe cel care nu era afectat initial,(cel sanatos)i'a pus o plomba mica, iar pe cel afecta propriu zis l-a curatat partial, lasandu-l expus pentru programarea de astazi (miercuri). Problema care m-a pus pe ganduri este ca am simtit dureri de disconfort suportabile marti pe dintele expus (gaurit) iar astazi (miercuri) cand am fost sa'mi lucreze in continuare nu am simtit nici macar un semnal dureros cand a mai bagat freza pentru a curata dintele in totalitate, si a durat vreo 5-10 minute de lucru, deci nu a bagat doar odata pentru a finisa sau ceva de genul.Este posibil ca nervul sa fi murit in ziua dintre programari? Am intrebat si dentistul si mi-a zis nimic concret, si de aceea chiar aleg sa nu am incredere. Daca exista medici dentisti pe TPU, voi ce ziceti? Sunt foarte ingrijorat fiindca este vorba de dintele din fata de sus, si am doar 19 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Daca nu ti-a facut tratamnt pe canal nici unul dintre cei 2, atunci inca mai ai nervul acolo. Ca sa ai idee, pentru acel tratament trebuie sa te duci de mai multe ori la dentist si ti se pun plombe provizorii intre sdinte. Daca ai o radiografie, pe aceasta se poate observa daca nervul mai este inca acolo sau nu.
Eu zic sa il intrebi pe stomatolog din nou daca mai ai sau nu nervul. Sa-i spui si ca prima data te-a durut. Riscul este ca daca el este acolo viu, dupa ce pui plomba definitiva el sa inceapa sa te doara si va trebui sa mergi iar la dentist si sa dai tot jos, sa faci pulpectomia si apoi abia plomba definitiva.

| AlexRv a răspuns:

Bună!

Nu sunt stomatolog, dar am avut și eu destule probleme cu dinții, mai ales cei din fată.

Nervul moare doar dacă ii pune tratament pentru a murii. E imposibil să moară el singur. Tot la dintele de sus, din fată, mi-au omorât nervul, și a trebuit să merg de vreo 2/3 ori să îmi schimbe tratamentul.

Oricum, dacă dentistul nu a fost in stare să iți dea un răspuns concis despre munca lui, du-te la altul!

Baftă în continuare!