cami
| cami a întrebat:

Cam cat dureaza recuperarea de la operatia de amigdale? In cate zile poti manca, orice?
Si, daca in saliva se mai gasesc firisoare de sange, (de la 3 zile distanta de operatie) asta ce inseamna? E normal? E nesanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Amelia87 a răspuns:

Este normal. Eu cind m-am operat mi-am revenit in vreo 3 saptamini. sad
Si saliva de care vorbesti e normal sa fie asa, desi poate fi individual.

Multa sanatate iti doresc si sa te refaci cit mai repede! happy

| JuliaAnda a răspuns:

Eu am fost operat in data de 24.01. 2013 si pana in prezent tot am dureri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu dupa 10 zile am avut voie sa mananc, insa si atunci nu chiar orice.insa asta era cu mult timp in urma, acum poate ca s-au schimbat lucrurile intre timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal, se mai curata locul de vase sparte sange inchegat chiar resturi de la rezectie, cam dupa o saptamana ai sa poti manca aproape orice, depinde cat de inflamate au fost, daca au avut infectie (puroi ) locul se vindeca mai greu, cam 7 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Perioada de covalescență se întinde pe o perioadă de minim 7 zile și poate ajunge până la 10 zile.
În primele zile după intervenție trebuie să consumi lichide reci (apă, suc, înghețată).
Locul se cicatrizează, de acea apar și acele firișoare de sânge, nu este nicio problemă gravă.
Pa, pa.

| Xena16 a răspuns:

Buna! eu m.am operat pe 29 ianuarie 2013, iau mereu pastile de durere si apoi pot manca binisor. durerile vor dura destul de mult, dupa cat am inteles, o recuperare totala, poate dura si.o luna asa ca, ....sanatate la toata lumea si mai putine dureri!