| intrebcenustiu a întrebat:

Cam cate kg e normal sa am la o inaltime de 1.70? (baiat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca baiat, 60-maxim 65 kg

| CIaudiu a răspuns:

60-70kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

55-60
Dar depinde de constitutia osoasa, procentul de grasime si cel de masa musculara.

| bookofknowledge a răspuns:

Calculează cu IMC(indicele de masa corporala: masa(kg)/inaltime(m^2) dacă luăm masa x si înaltimea 1. 70IMC normal e intre 18.5 si 24.99, ceea ce înseamnă că trebuie să calculăm maximum si minimum:
24.99=x/1.7^2 x=24.99*1.7^2 x=72.22 kg fiind valuare maximă luăm 72 kg
18.5=x/1.7^2 x=18.5*1.7^2 x=53.46 kg fiind valoare minimă luăm 54 kg aceasta valoare nu ține de gen e valoare unui adult cu 1.7 metri (un adult de 1.7 metri are aproximariv 54-72 kg)

| anonima2617181 a răspuns:

Ideal ar fi 60-65 kg, dar depinde și de cât de grele îți sunt oasele de exemplu sau cum se depune grăsimea pe tine.