| Earthquake a întrebat:

Cam de un an mi-au iesit pe frunte bubite (mici) rosii si marunte.sadDin ce cauza apar? si numai dispar!? Si daca stie cineva ce trebuie sa fac sau ce trebuie sa consum pentru a lupta impotriva lor. Apropo nu vreau as folosesc creme, Multumesc frumos, dau funda!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spune quintron, poţi merge la un dermatolog, el îţi va analiza aceste bubiţe, dar eu îţi voi da nişte sfaturi :
Încălzeşte puţină apă, iar când deja fierbe pune-o într-un vas puţin adânc, iar apoi puneţi un prosop pe cap şi ţine-ţi faţa deasupra bolului.
Aburul cald se va îndrepta spre faţa ta, curăţând acele bubiţe.
PS : Nu se curăţă dintr-o dată, aşteaptă câteva zile.
Aplică odată pe săptămână o mască cu miere, mierea de albine are proprietăţi antibacteriene şi te ajută să scapi de acele bubiţe.
Spală-te des bine pe faţă, cu un săpun corespunzător.
Stabileşte-ţi o dietă pe care să o respecţi.
Consumă multă apă, mai ales acum, pentru că este vară şi avem nevoie de multe lichide.
Încă câteva remedii :
1. Uleiul de lavandă
Pentru a combate apariţia coşurilor, masează zilnic tenul cu puţin ulei de lavandă. Acneea deja existentă va dispărea cât ai bate din palme, iar pielea va deveni curată şi catifelată. În plus, uleiul de lavandă protejează tenul împotriva eczemelor, alergiilor, mâncărimilor şi dermatitelor, având un efect calmant, antiseptic şi cicatrizant al rănilor şi zonelor inflamate.
2. Uleiul de tea tree
n remediu foarte eficient pentru acnee este uleiul de tea tree, întrucât acesta funcţionează ca un antiseptic natural. Tot ce trebuie să faci este să amesteci câteva picături de ulei de tea tree cu puţin ulei de măsline şi să aplici compoziţia pe zonele cu probleme ori de câte ori ai nevoie.
3. Usturoiul
O altă reţetă naturistă spune că nu-ţi trebuie decât câteva felii de usturoi pentru a avea un ten aşa cum ai visat. Asta pentru că usturoiul ucide bacteriile care provoacă apariţia coşurilor. Metoda este una dintre cele mai simple: freacă usturoiul feliat pe zonele cu coşuri şi aşteaptă câteva minute să-şi facă efectul.
4. Frunzele de căpşuni
Mai poţi fierbe câteva frunze de căpşuni, ca apoi să stai deasupra oalei pentru a lăsa vaporii să-ţi curăţe pielea. Tratamentul cu aburi nu trebuie să dureze foarte mult, ci doar până când pielea se hidratează în profunzime. Dacă urmezi acest sfat timp de câteva zile, coşurile vor începe să dispară.
5. Sucul de mentă
În fiecare zi, înainte de culcare, tamponează zonele afectate de acnee cu puţin suc de mentă şi lasă-l să acţioneze peste noapte. Vei scăpa de coşuri în doar câteva zile!
6. Pulpa de roşii

Curăţă de coajă o roşie bine coaptă şi extrage-i pulpa, pe care apoi s-o aplici peste acnee, lasând-o să se usuce timp de o oră. După acest interval o poţi îndepărta de pe faţă. Pentru un ten curat şi mătăsos, repetă procedura zi de zi.
Succes!

1 răspuns:
| quintron a răspuns:

De ce nu mergi la un dermatolog! el stie mai bine decat noi!