| Vlach a întrebat:

Cam in cat timp voi scapa de varicela/varsat si la ce sa ma astept?
am inceput cu vreo 3 zile de oboseala si apatie,simteam ca vreau sa dorm mereu, vineri seara aveam cam 3 sau 4 bube, aveam cam 20 sambata dimineata iar apoi,pana la pranz,eram plin,duminica (ieri) au aparut chiar mai multe,iar unele din ele au inceput sa se sparga singure si sa ma mananca,azi par sa nu mai fi iesit prea multe,continua sa se sparga, cam in cat timp o sa scap de mancarime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Leziunile erup in valuri succesive, in timp ce unele capata cruste, altele pot aparea.
Aceasta faza a bolii dureaza, de obicei, intre 4 si 7 zile. Noi leziuni, de regula, inceteaza sa mai apara dupa cea de-a 5-a zi, majoritatea capata crusta in ziua 6 iar crustele vor disparea pana in 3 saptamani de la eruptie. Dupa ce ultima vezicula capata crusta dispare si perioada de infectiozitate ( timp in care se recomanda izolarea).
PERIOADA de izolare recomandata pentru varicela este intre in general intre 14 si 21 de zile.

| Vlach explică (pentru MihaiNicu23):

Asta ar fi maine? se pun si bubele aparute vineri seara in calcul, sau doar cand au erupt mai multe?

2 răspunsuri:
| TwoSlicesPizza a răspuns:

Salut. Eu am avut si la mine a durat doua saptamani, si de mentionat ca primele 4-5 zile au fost oribile, dar dupa accea bubele s-au "ofilit" si nu a mai fost asa nasol.
SI NU LE SPARGE RAMAN SEMNE! (proprie experienta)

Sper ca te-am ajutat!